Women ahead of their time; 'The Awakening' by Kate Chopin and 'Their Eyes Were Watching God' by Zora Neale Hurston
Zamanın ötesindeki kadınlar; Kate Chopin; Uyanış ve Zora Neale Hurston; Tanrıya Bakıyorlardı
- Tez No: 339310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜRE MEMMEDOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez iki Amerikalı yazarı, 19. yüzyılın sonlarında yaşayan ve o dönemde eser veren Kate Chopin ile 20. yüzyılda yaşayan Zora Neale Hurstonı karşılaştırmakta ve analiz etmektedir. Yazarların farklı dönemlerde ve toplumlarda yaşamış ve yazmış olmalarına rağmen, romanları Uyanış (1899) ve Tanrıya Bakıyorlardı (1937) kadının konumu ve yeri bakımından farklılıklardan daha fazla benzerlikler göstermektedir. Bu çalışma, yazarların yaşamları ve yaşamlarının her iki roman üzerindeki yansımaları üzerinde durmaktadır. Karakterlerin yaşamları, yazarlarınkiler ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu konuların yanı sıra yaşadıkları toplumlardaki kadının yeri de eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. İki romanın kahramanları, kadın kimliklerini kazanmak için pek çok çatışma ve zorlukla başa çıkmayı başarmışlardır. Mücadelerinin sonucu olarak da erkek egemen bir toplumun kurallarına ve yapısına boyun eğmek ve ikincil cinsiyet olmayı kabullenmek yerine, toplumda kendi özgür ve bağımsız kararlarını verebilmektedirler. Birbirlerinden farklı kültürel ve sosyal yaşamlar sürmelerine rağmen, zaman içinde kendilerini gerçekleştirmeyi başarırlar. Yazarlar, yaşadıkları dönemde kimsenin konuşmaya bile cesaret edemediği konuları romanlarında işleyerek kendi zamanlarının ötesine geçmeyi başarmışlardır. Bu çalışma, yazarlar tarafından feminist bir yaklaşım kullanılarak yaratılan karakterlerin benzersiz gelişim ve aydınlanma sürecinin yanı sıra toplumun kendileri üzerindeki etkisini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis compares and analyzes two American female authors, Kate Chopin living and creating at the end of the 19th century, and Zora Neale Hurston living in the 20th century. Though the writers lived and wrote in different periods and societies, their novels The Awakening (1899), Their Eyes Were Watching God (1937), show more similarities than differences as regards the position and place of women. The thesis focuses on the lives of the authors and their reflection in both novels. The characters? lives show big similarities with those of the authors. In addition, the position of women in the societies they lived in is being critically evaluated. The protagonists of the two novels manage to cope with lots of conflicts and hardships in order to gain their female identity. As a result of their struggle, they are able to make independent and free choices in society rather than submitting to oppressive rules and structure of a male dominant society and accepting to be the inferior gender. Although they lead cultural and social lives different from each other, they manage to realize themselves in the course of time. The authors succeed in going beyond their own age through dealing with the issues in their novels that nobody could even dare to talk about during the periods they lived. This study reveals the unique development and enlightenment process of the characters that were created by authors employing a feminist approach as well as revealing the impact of society on them.