Gerçekçi yazar Kate Chopin'in kısa hikâyelerindeki kadın karakterler ve toplumsal cinsiyet rollerinin temsili
Women characters in realist writer Kate Chopin's short stories and representation of gender roles
  1. Tez No: 384132
  2. Yazar: SİNEM BÜYÜKUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA SAHTİYANCI ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısının en önemli kadın yazarlarından biri olarak addedilen Kate Chopin (1850-1904), İç Savaş sonrası değişen düzen içerisinde sınıf, toplum, ırk, kadın ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi evrensel konular hakkında yazmıştır. Kate Chopin'in ve çalışmalarının yazdığı dönemde tartışma konusu olması çok önemlidir çünkü o dönem kadınları kısıtlayan, baskılayan, Afrikalı- Amerikalıları toplumdan dışlayan bir dönemdir. Ayrıca, Güneyde, farklı etnik kökenlerden ve kültürlerden gelen insanlar aynı toplumda yaşamaktadırlar ve bu da sınıf farklılıkları anlamına gelmektedir. Böylesine karmaşık bir düzende iniş ve çıkışlarla dolu bir hayat yaşamış olarak, Kate Chopin zamanın ötesinde bir kadın olmayı, ileri görüşlü, duyarlı, daha da önemlisi cesur bir yazar olmayı başarmıştır. Akademik kaynaklar ışığında yazılan bu tez, Kate Chopin'in hikâyelerini nasıl yazdığını, karakterlerin yaşam şekillerini nasıl belirlediğini, onlara ne gibi roller verdiğini ve bunları yaparken Güneyin ekonomik, kültürel ve sosyal özelliklerini nasıl kullandığını ele almıştır. Bu bağlamda, onun gerçekçi, bölgeselci ve yerel renkler yazarı tarafları çalışmalarını anlamak açısından önem kazanmaktadır. Ek olarak, Kate Chopin'in feminist bir yazar olmadığı ama sınıfları, etnik kökenleri ve ırkları ne olursa olsun kadınlara önem verdiği vurgulanmaktadır. Son olarak, tezde detaylı olarak açıklanan 'Gerçek Kadınlık İnancı' ve 'Yeni Kadın' kavramları gibi kadın anlayışlarını hikâyelerinde nasıl yansıttığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kate Chopin (1850-1904), regarded as one of the most important woman writers in the second half of the nineteenth century, wrote about universal subjects such as gender roles and woman, race, society and class in the changing system after the Civil War. It is highly important that Kate Chopin and her works became the subjects of dispute in the period she wrote because it was a time that limited, repressed women, excluded African- Americans from society. Besides, in South, people from different ethnic roots and cultures were living in the same society and this meant class differences. In such a complex system, having experienced a life full of rises and falls, Kate Chopin succeeded to be a woman ahead of her time and a foresighted, sensible and more importantly, brave writer. This thesis, which is written in the light of academic sources, deals with how Kate Chopin wrote her short stories, determined her characters' way of living, what roles she gave them and while doing these, how she used the economical, cultural and social features of South. In that sense, her realist, regionalist and local colors writer sides gain importance to understand her works. In addition, in this thesis, it is emphasized that Kate Chopin was not a feminist writer but she gave importance to women regardless of their race, ethnic root or class. Finally, through her short stories, it is analyzed that how Chopin reflected some ideals of women such as 'The Cult of True Womanhood' and 'The New Woman' which are explained in this thesis in detail.