Isparta ili kent merkezi ve bazı ilçelerinin biyoiklimsel konfor yapısının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A comparative investigation on bioclimatic comfort structure in the city of Isparta and surrounding towns.
  1. Tez No: 339311
  2. Yazar: BEDİA ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOKGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Biyoiklim, iklim elemanlarının tek tek ya da gruplar halinde canlılar üzerinde oluşturdukları etkileri inceleyen bilim dalıdır. İnsanların iklim elemanları açısında etkinliklerini en konforlu biçimde gerçekleştirebilecekleri duruma ise biyoiklimsel konfor denir. Biyoiklimsel konforun sağlanabilmesi canlıların çevrelerine en az enerji harcayarak uyum sağladığı koşullar olarak tanımlanabilir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda biyoiklimsel konfor durumu sıcaklık, nem ve rüzgâr elemanlarının bazen tek bazen de kombinasyonuna bağlı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Isparta Merkez, Eğirdir, Senirkent, Sütçüler ve Şarkikaraağaç ilçelerinin iklim verilerine göre biyoiklimsel konfor açısından en uygun alanlarını belirlemektir. Bunun için ilçeler arasında belirlenen biyoiklimsel konfor yapısı incelenen ilçelerin meteoroloji istasyonlarından iklim verileri alınmıştır. Bu istasyonlara ait ortalama sıcaklık, bağıl nem ve rüzgâr değerleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamına ARCMAP 10 yazılımı kullanılarak aktarılmıştır. CBS ortamına aktarılan sayısal iklim verilerinden iklim haritaları oluşturulmuş ve oluşturulan iklim haritaları Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (FES) indisine göre değerlendirilerek, biyoiklimsel konfor açısından uygun alanlar belirlenmiştir. Biyoiklimsel konfor açısından uygun alanlar, Mayıs ayında Isparta Merkez, Senirkent, Eğirdir, Şarkikaraağaç ve Sütçüler ilçelerinin bulunduğu bölgeler, Haziran ayında Eğirdir ilçesinin bulunduğu bölge, Eylül ayında ise Eğirdir ve Şarkikaraağaç ilçelerinin bulunduğu bölgeler oluşturmaktadır. Biyoiklimsel konfor açısından önem taşıyan diğer aylara ( Temmuz, Ağustos, Ekim) bakıldığında ise araştırma alanı içinde yer alan hiçbir bölgenin biyoiklimsel konfora sahip olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bioclimatology is a branch of science dealing with the impact of weather and climate on all living organisms, including humans. Bioclimatic comfort is the status which people carry out their activities in the standpoint of climate elements in the most comfortable way. Providing bioclimatic comfort can be explained as the conditions that the living beings orientate themselves spending the least energy In the studies that have been done so far, the state of bioclimatic comfort has been evaluated sometimes as a single element, sometimes depending on the combination of the elements of temperature, humidity and the wind. The purpose of this study; According to climatic data of Central Isparta, Eğirdir, Senirkent, Sütçüler and Şarkikaraağaç ,the most suitable areas have been determined in terms of bioclimatic comfort, climate data of the districts, whose bioclimatic comfort structure determined, has been taken from the meteorological stations. The average temperature, relative humidity and wind values of these stations have been transferred to Geographic Information Systems (GIS) using ArcMap software 10. From the numerical climate data transferred to GIS, climate maps have been created and by evaluating these climate maps according to Physiological Equivalent Temperature (FES), appropriate areas have been designated in terms of bioclimatic comfort. The appropriate fields in terms of bioclimatic comfort are Central Isparta, Senirkent, Eğirdir, Şarkikaraağaç and Sütçüler regions in May, Eğirdir region in June and, Eğirdir and Şarkikaraağaç regions in September. When we consider the other months which has importance in terms of bioclimatic comfort (July, August, October) it has been seen in the research area that no region has bioclimatic comfort.