Kara yolu yük taşımacılığı çalışanlarının mesleki problemleri ve bu problemlerin sosyal ve ekonomik yansımaları üzerine bir uygulama: Burdur-Bucak örneği
The problems of highway freight shipment workers and a study on the socio economic reflections of this problem: Burdur-Bucak case.
- Tez No: 339332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT KARABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Taşımacılık çok önemli bir üretim biçimidir. İktisadi literatürde üretim; malların miktarı ya da faydasını sağlamaya yönelik çabalar bütünü şeklinde tanımlanmaktadır. İşte taşımacılık da fayda sağlamaya yönelik bir ekonomik faaliyet olarak değerlendirilebilir. Bir ürün bol olduğu yerden kıt olduğu yere taşımak o ürünün faydasını oldukça artırmaktadır. Hatta Ekonomi de bu üretim biçimi yer faydası olarak nitelendirilmektedir. Bunun sağlanmasının yolu taşımacılıktan geçmektedir. Günümüzde taşımacılığın önemi daha da artmaktadır. Taşımacılık da; Karayolu taşımacılığı, Demiryolu taşımacılığı, Hava yolu taşımacılığı, Deniz yolu taşımacılığı ve Diğer taşımacılık türleri olarak 5 tür taşımacılıktan söz edebiliriz. Ancak bu çalışma da esas tez konusu olan Karayolu taşımacılığını ön plana çıkararak bu taşımacılık da ortaya çıkan başta çalışanların sorunları olmak üzere tüm konular ele alınarak incelenmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transport is a very important production still. Production at economic literature; describes as all efforts that provides quantity or profit of properties. Such transport assessable a economik activity to provide, too. Carry a produce in a scarce place from a lot of them, quite incerases produce?s benefit. Even this production style characterizes as location benefit at economy. The way that it is ensuring pass than transportation. The importance of transport increase further at the present time. İn transportation; We tell about five kinds transports that road transport, rail transport, air transport, sea transport and other transport kinds. But real thesis topic that road transport removing the forefront at this study and in transportation all topics that firstly worker?s problems are examined.