Türkiye ve AB pay piyasaları arasında getiri ve volatilite yayılımı: Çok değişkenli VAR-AGERCH modeli ile ampirik bir araştırma
Return and volatility spillover between Turkish and eu stock markets: An empirical examination with multivariate VAR-AGERCH model
- Tez No: 339331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN DEMİRGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çok değişkenli VAR-EGARCH modelinin tanıtıldığı bu çalışmada, uygulama boyutunda Türkiye pay piyasası ve gelişmiş Avrupa pay piyasalarından Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa piyasaları arasındaki getiri ve volatilite yayılımı araştırılmıştır. Çalışmada Ocak 2002 30 Eylül 2013 periyodu baz alınmış ve gün sonu veriler kullanılmıştır. Buna göre Türkiye pay piyasasının hem getiri hem de volatilite açısından gelişmiş Avrupa pay piyasalarının etkisinde olduğu bulgusuna erişilmiştir. Ayrıca, bu dört piyasa arasındaki etkileşimler için getiri ve volatilitenin en büyük yayıcısının ise Almanya piyasası olduğu bulgusu elde edilmiştir. Diğer taraftan, volatilitenin yayılım mekanizması açısından, Türkiye hariç diğer piyasaların volatilitelerinin şoklara karşı asimetrik bir tepki gösterdikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa piyasalarının volatilitesi üzerinde kötü haberlerin iyi haberlerden daha fazla etki ettiği sonucuna varılmıştır. Koşullu korelasyon matrisine göre ise Türkiye pay piyasası ile diğer piyasalar arasındaki korelasyon en düşük seviyede iken, diğer taraftan gelişmiş AB piyasaları arasındaki korelasyon ise oldukça yüksektir, dolayısıyla Türkiye pay piyasasının gelişmiş AB piyasaları ile eşhareketliliğinin anlamlı olmakla beraber yüksek olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, modelleme sonrası piyasaların koşullu varyans grafiklerine göre ise 2007 ABD krizi zamanında tüm piyasalardaki volatilitenin en yüksek değerlerini aldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, multivariate VAR-EGARCH model is introduced and in the context of application the return and volatility spillover between Turkish stock market and developed European stock markets including United Kingdom, Germany and France is investigated. The study is based on January 2, 2002 September 30, 2013 period and daily data is used. The evidence is found that Turkish stock market is affected from developed European stock markets in terms of both return and volatility. Also, Germany market is the main contributer of return and volatility for the interactions between four markets. On the other hand, in terms of volatility spillover mechanism, the evidence is found that all markets volatilities excluding Turkey show an asymmetric response to shocks. Thus, it is concluded that bad news has bigger effect on UK, Germany, and France markets volatility than good news. According to conditional correlation matrix, the correlation between Turkish stock market and the other markets is the lowest, on the other hand the correlation between developed European markets is very high, thus it is concluded that the comovement of Turkish stock market and developed EU markets is significant but not high. Also, the evidence is found that all markets volatility is highest in 2007 US crisis period according to conditional variance graphs after modelling.