Mu'tezile ve ehl-i sünnet kelamında ma'dum problemi
The discussion of nonexistence in kalam of mu'tazila and ahl al-sunnah
- Tez No: 339337
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı kelamda madum kavramına ilişkin yaşanan ayrışmaları ortaya koymaktır. Birinci bölümde, madum ve onunla ilgili kavramların tanımlarına, madum kavramının ortaya çıkışına ve kelama dahil oluşuna yer verilmektedir. Daha sonra kelamcıların ve felsefecilerin madum hakkındaki tartışmaları ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Mu'tezilenin madum görüşü, Basra ve Bağdat ekolleri ekseninde değerlendirilmektedir. Ayrıca Mu'tezilenin maduma şey denilmesi hakkındaki görüşüne yer verilmektedir. Daha sonra madumun zihnî bir varlık olup olmadığı konusundaki tartışmalar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Ehl-i Sünnetin maduma ilişkin görüşlerine yer verilmektedir. Konu Eş'arîyye ve Mâturîdîyye ekollerinin önde gelen isimlerine müstakil başlıklar ayrılmak suretiyle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has three chapters. Reason of this study is to put forth the disintegration of the concept of nonexistence in theology/kalam. nonexistence and the definitions of the concepts related to it, the emergence of the concept of nonexistence and its being involved in kalam are given place in first chapter. Then, the debate of theologian and philosopher on nonexistence are discussed. In the second chapter, Mu'tazilite opinion on nonexistence is evaluated in the axis of schools of Basra and Baghdad. In addition, the opinion of Mu'tazila on nonexistence called as something is discussed. Then, the discussions about whether nonexistence is an intellectual asset are discussed. In the third chapter, the views of the Ahl al-Sunnah on nonexistence are given place. Topic is discussed in individual titles that are about the leading names of Ash'arite and Maturidite.