Türk vergi sistemi'nde vergi kayıp ve kaçaklarını azaltıcı etkileri bakımından vergi denetiminin etkinliği
Tax audit activity regarding to mitigating effects of tax loss and leakage in Turkish tax sistem
  1. Tez No: 339338
  2. Yazar: NİDA ERÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Vergi, devletin tüzel ve gerçek kişiler üzerine yüklediği ekonomik değerlerdir. Vergi denetimi ise, vergi kanunlarında yer alan hükümlere uyulup uyulmadığını ve ödenecek verginin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak üzere yapılır. Vergi devletlerin gelişimi için önemli olduğundan, vergi denetimi ve etkinliğini etkileyen faktörlerinde tespit edilip değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı; vergi denetimini belirleyen faktörleri, ülkemizdeki vergi denetim yapısının ne düzeyde olduğunu sorgulamak ve ülkemizde vergi denetiminin etkinliğini arttırmaya yönelik neler yapılması gerektiğini ortaya koymaktır. Çalışmanın oluşmasında, konuyla ilgili literatürde yer alan bilgi ve bulgular, çalışmalar ve istatistiksel verilerin kullanımına dayalı bir derleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Bu kapsamda çeşitli kitaplar, tez çalışmaları, makaleler, raporlar, sempozyumlar ve internet kaynaklarından yararlanılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, vergiye ilişkin temel bilgilere yer verilmektedir. İkinci bölümünde, denetim kavramı ve vergide denetimin Türkiyedeki tarihsel gelişimi incelenmektedir. Son bölümde ise, etkinlik kavramı ve vergide etkinliğin istenen düzeyde yapılmamasının nedenleri değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiyede vergi denetiminde etkinliğin olmadığı, vergi denetim etkinliğinin oluşmasında birçok faktörün yer aldığı ve bunların geliştirilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is the economic values that the government imposed on natural and legal persons. Tax audit is made to identify and to provide the compliance with the provisions of tax laws and to investigate the accuracy of tax payable, Tax is important for the development of the governments ; the identification and evaluation of factors affecting the effectiveness of tax audits and it is gaining importance. The purpose of the study is to examine the factors determining the tax audit and the structure of the level of tax audit in our country; and to reveal what should be done to improve the effectiveness of the tax audit in our country. In the formation of the study, a compilation and evaluation are made which is based on the use of the information and findings in the literature on the subject, studies and statistical datas.Wide range of books, theses, studies, articles, reports, symposia, and internet sources were used in this context. In the first part of this work, which consists of three parts, basic information about the tax is given. In the second part, the concept of control and the historical development of tax audit in Turkey is examined. In the last part, the concept of efficiency and the lack of efficiency in tax at the desired level is evaluated. In this study, it is concluded that in Turkey there isnt an efficency in tax audit , in the formation of the effectiveness of tax audit many factors take part and the development of them is very important.