Meaning-based coherence in English and Turkish: A interdisciplinary approach
İngilizce ve Türkçe'de anlama dayalı tutarlılık:Disiplinlerarası bir çalışma
  1. Tez No: 339342
  2. Yazar: İLKER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUSEYNAGA RZAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çağdaş dilbilimin en önemli ve ihtilaflı alanlarından bir tanesi de tutarlılık açısından metin düzenlenmesi ve anlamdır. Çok yönlü bir kavram olan tutarlılık (ve bağdaşıklıkla olan etkileşimi), farklı şekillerde yorumlanmıştır; bir yandan bağdaşıklıkla ve öbür yandan da bağıntı ile yakın ilişkisini göz önünde bulundururken, onun yukarıda belirtilen faktörlerle orta hareket ettiğini ve metin bileşenlerinin bütünleşmesine
Özet (Çeviri)
Çağdaş dilbilimin en önemli ve ihtilaflı alanlarından bir tanesi de tutarlılık açısından metin düzenlenmesi ve anlamdır. Çok yönlü bir kavram olan tutarlılık (ve bağdaşıklıkla olan etkileşimi), farklı şekillerde yorumlanmıştır; bir yandan bağdaşıklıkla ve öbür yandan da bağıntı ile yakın ilişkisini göz önünde bulundururken, onun yukarıda belirtilen faktörlerle ortaText organization and understanding in terms of coherence is one of the most essential and controversial problems of contemporary linguistics. Being a multi-faceted phenomenon, coherence (and its interplay with cohesion) has been interpreted in different ways; taking into account its close relatedness to cohesion on the one hand, and relevance, on the other, we assume that it functions jointly with the above mentioned factors and ?contributes? to integration of textual constituents as a result of which appears the so-called ?whole? with all its complexities and ?wealth? reflecting varying and mingled roles of conventionalized literal meanings and common sense assumptions.k hareket ettiğini ve metin bileşenlerinin bütünleşmesine