Çatalan barajı ve çevresi doğal bitki örtüsü ve yaban hayatının doğa koruma yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 33936
  2. Yazar: MUSTAFA ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma alanı Adana iline kuş uçuşu 23 km. uzaklıkta bulunan Catalan Baraj Golü ve yakın çevresidir. Araştırma alanı Adana ili sınırlan içerisinde 37° 05' ile 37° 22* Kuzey enlem ve 35° 15' ile 35° 30' Doğu boylam koordinatları arasında kalmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Catalan Baraj Gölü ve Hidroelektrik Santralinin tesis edilmesiyle doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı üzerinde yapabileceği etkilerin saptanmasıdır. Bu saptamalar doğrultusunda ne gibi tedbirler alınması gerektiği de araştıma konusudur. Çalışmanın birinci aşamasında araştırma alanındaki doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı içerisinde yer alan türlerin tespiti için arazi çalışmaları yapılmış, baraj göllerinin doğal bitki örtüsü üzerinde ne şekilde etkili olabileceği incelenmiştir. Bunun yanında araştırma alanının tüm özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise belirlenen doğal bitkiler ve yabani hayvan türlerinin birbirleriyle ilişkileri, yayılış alanları, hayat formları, hangi vejetasyon içerisinde yer aldıkları ve hangi habitat içerisinde bulundukları belirlenmiştir. Sonuç olarak tüm bu türlein baraj yapımından ne şekilde etkilenecekleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research area is about 23 km. from Adana and lays between 37° 05'- 37° 22' Northern Latitudes and 35° 15'- 35° 30' Eastern longitudes in Çukurova Region. The aim of this research is to determine negative and positive impact on natural environment and wildlife of Catalan Dam and HEPP in the research and vicinity. In the first step, it was tried to find out plant and animal species in Flora and Fauna of the research area Later on, general impacts on natural resources and wildlife of Catalan Dam and HEPP in the research area were examined. In the second part of the research, basic principles and proposals aiming at mitigation of environmental problems in region were prepored.