Çatalan Barajı rezervuar alanındaki heyelanlar
Landslides in the reservoir area of the Çatalan Dam
- Tez No: 50394
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yapılan bu araştırmada Adana iline bağlı Çatalan bucağının 8 km güneyinde yer alan Çatalan Barajı rezervuar alanındaki heyelanların doğal yamaç ve kazılmış durumda olan sol memba şevinin barajda su tutulduktan sonra oluşabilecek herhangi bir duraysızhk problemine karşı uygulanabilecek ıslah çalışmaları üzerinde stabilite analizleri yapılmıştır. Çalışma alanı, Adana havzası tersiyer istifinde yer alan Miyosen yaşlı Kuzgun Formasyonu (Tku), Kuvaterner yaşlı Teras Konglomerası (Qt) ve Alüvyon (Qal) ayırüanmışto. Jeoteknik açıdan Kuzgun formasyonu kumtaşı ve kiltaşı olarak iki gruba ayrılmıştır. Kumtaşı ve kiltaşlannın güney doğuya eğimli tabaka düzlemleri çalışma alanındaki en önemli süreksizlik düzlemleridir. Kumtaşlan orta dayanıklı kaya olarak tanımlanmışlardır, Kiltaşı, sutaşı ara tabakalı olup kumtaşı ile olan tabaka yüzeylerinde çakıl banttan yer almaktadır. Ayrışmış yüzeylerde yumuşak kil özelliğini gösteren kiltaşı, aşın konsalide olmuş kil özelliğindedir. Yüksek kotlarda yer alan Teras konglomerası kum ara tabakalı sıkı, killi şiltti ÇAKTI, olarak arazide tanımlanmıştır. Seyhan nehri boyunca killi, siltii, iri yuvarlak kumlu ÇAKIL olarak tanımlanan alüvyonlar geniş bir alanda gözlenmiştir. Çatalan Barajı rezervuar alanında topografîk eğime bağlı olarak gelişen, ayna ve taç kısımlarının kolaylıkla gözlenebilen heyelanlar belirlenmiştir. Heyelanlar genelde Kuzgun formasyonu içinde oluşmuştur. Yağışlı aylarda su basıncının artmasıyla tekil ve çoklu ileriye doğru gelişen dairesel kaymalar gelişmiştir. Bunun yanı sıra, yamaçlarda, yüzeysel ayrışmanın yüksek olduğu kiltaşı-siltaşı yüzeylerde sığ akmaların varlığı söz konusudur. Sorunlu bölge olan sol memba şevinde stabilite analizlerinde ilk aşamada, 1985 yılında l Y: İD olarak palyeli kazdan mevcut şev durumu göz önüne alınarak yapılmıştır. Şevin mevcut durumu ile barajın işletmeye açılması barajın güvbenfiğini tehlikeyesokacağından sakıncalı bulunmuştur. Daha sonra şeve dört değişik ıslah çalışması uygulanarak farklı modellerde analiz yapılmıştır. Analizlerde taban kayanın yatay ivmesi 0.12g alınmıştır. Islah-1 olarak isimlendirilen proje haricinde diğer projelerin stabilite açısından uygun olduğu görülmüştür. Bu durumda en ekonomik ve güvenli olan ve sadece kazı, rip-rap ve filtre içeren projenin uygulanmasında bir sakınca olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY In this study, the slope stability problems including natural and cut slopes have been investigated in the reservoir area of the Catalan dam, which is located 8 km. south of Catalan Town of Adana. The study area consists of the Miocene age Kuzgun formation (Tk), Quaternary Terrace conglomerates, and Ahiviums (Qa). Based on geotechnical approach, Kuzgun formation has seperated into two units; sandstone and claystone. Because of the cross bedding in sandstone, transient planes are formed in this regions. According to schmidt hammer rebound vawes (ac =45-50 MPa), it has intermediate strength and interbedded with sütstone claystone has pebble bands on its layer surfaces with sandstone. It is guessed that the weathered clay which shows soft clay properties, has the uniaxial compression strength of 0.025-0.05 MPa. Terrace conglomerates, located on high btopography have been defined to be a stiff clay interlayered with sand. The alluvium deposits located along the Seyhan River have been defined as clayey, silty, coarse rounded sandy GRAVEL. The landslides have been determined in the reservoir area of Catalan Dam. These landslides have been developing depending on the topographic slope and the main scarp and crown sections have been easily observed. These landslides have been took place in Kuzgun formation. During the rainy months, single and mumble progressive circular landslides have been determined as a result of water pressure. Besides these, shallow flows have been seenat the hill slopes especially at the claystone-silstone surfaces where the surface weathering rate is high.82 The first studies of slope stability analysis have been canied out in 1985 along the left upstream slope and excavated with slope garadiut of 1H:1V teraced condition has been taken into account. After that, four different remedial works have been modelled and analysed based on the factor of safety.The horizontal acceleration of bedrock has been taken as 0.12g. It has been that all the situation when considerine the stability. As a result, the most economic remedial work should be preferred.