Adana ili piknik alanlarının planlanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 33937
  2. Yazar: JALE BAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
197 ÖZET Bu araştırma, Adana İli'ndeki piknik alanları üzerinde yapılmıştır. Araştırma alanı, 25°-38° Kuzey Enlemleri ile 34°- 36° Doğu Boylamları arasında, Çukurova Bölgesi 'nde yer alan Adana İli içinde bulunan piknik alanlarıdır. Kuzeyinde Kayseri, doğusunda Kahramanmaraş ve Gaziantep, batısında İçel, kuzeybatısından Niğde, güneydoğusunda Hatay illeri bulunmaktadır. Güneyi Akdeniz sahilleriyle sınırlanan ilin yüzölçümü 17.253 km2'dir. Adana ve yakın çevresi gerek turistik gerekse doğal ve kültürel kaynaklar açısından Ülkemizin en çekici yörelerinden biridir. Sahip olduğu bu değerler eski dönemlerinde olduğu gibi günümüzde de yöreye iç ve dış turizm yönünden büyük canlılık kazandırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırma alanında turistik ve rekreasyonel etkinlikler açısından değer taşıyan piknik alanları, doğal ve kültürel kaynakların ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yörede sürekli yaşayan halk ile yalnızca yılın belirli dönemlerinde rekreasyon amacıyla ikamet eden kişilerin bu konudaki eğilim ve taleplerinin belirlenmesine çalışılmış ve çalışmada yerinde gözlem ve anketlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise, araştırma alanındaki piknik alanlarının rekreasyonel kullanılabilirlik değerlendirmesi yapılmış ve alana uygun fiziksel planlama önerileri getirilmiştir. Araştırmadan çıkartılan genel sonuç; piknik alanı olarak kullanılan alanların rekreasyonel kullanılabilirlik açısından kısmen uygun olduğu, ancak doğal potansiyelin korunma ve geliştirilmesi için bu alanlarda doğal kaynaklara dengeli bir planlama ve uygulama sürecinin acilen başlatılması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
198 SUMMARY This research was carried out in Picnic Sites which are in Adana City. The research area lays between 35-38 degree Northern latitudes and 34-36 Eastern latitudes in Çukurova Region. This area is surrounded by Kayseri in north, Kahramanmaraş and Gaziantep in east, İçel in west, Niğde in north-west, Hatay in south-east. The city which is surrounded by Mediterranean sides in south, has 17.253 km2 measurement of land.. Adana and its vicinity for potential in terms of recreational activities, for these reason faced with developments aiming at tourism and recreation activities in this area were getting worse the natural resources such as soil, flora, fauna, physiological structure of land etc. In this research, it was mainly purposed to identify the physical planning principles of picnic sites which will provide optimum balanced between natural resources and land uses. In the first step, it was tried to find out general characteristics which are used in evulation of recreational suitibility values in the research area. In the second part of research, recreational demands and trends common people and resided people in summer were determined by using questionnaire forms and surveys. In the last part, physical planning principles which is aimed for picnic site used in this study were determined and physical planning suggestions were also brought for general structure of settlement area and its vicinity. General result of the research, it is very much necessary to evaluate and establish a picnic site use plan which is well balanced with natural resources.