Edirneli Nazmi, hayatı, edebi kişiliği, eserleri -Türki-i Basit ve gazelleri dışındaki nazım şekil ve türleri
Edirneli Nazmi, his life, his literary personality, his works -Türki-i basit and his poems other than his gazels
- Tez No: 73788
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
n ÖZET Edirneli Nazmî, edebiyat tarihindeki yerini, Türkî-i basit tarzında yazdığı şiirlerle almıştır. Nazmî'nin dikkat çeken iki yönü daha vardır: Birincisi, Mecmû'atü'n- Nezâir adlı eserinin, nazire mecmuaları içerisinde en önemlilerinden biri olması, ikincisi, onun divan edebiyatının en hacimli divanına sahip bulunmasıdır. Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda : Nazmî'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri yeni bilgi ve belgeler ışığında tekrar değerlendirilmiş, özellikle Türkî-i basît olgusu gözden geçirilerek edebiyat tarihindeki yeri yeniden belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı; Nazmî'nin gazeller dışında söylediği şiirlerin metninden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Edirneli Nazmî took up his place in Turkish literature writing his poems in Turkî-i basit style. It is a need to consider his work of art in two aspects. On the one haud his work called Mecmuatün-Nezair was one of the most siqnificant works of Art in Nazire Mecmuaları and on the other hard he had the largest comprehensive literatüre of divan. This work consists of two chapters In the first chapter, his life, his literary personality and his works are evaluated in the light of new information and documents,particularly,Türk-i basit has been gone though in order to fix its place in the literary history. The second chapter forms a textual unity consisting of the poems he wrote other than his gazels.