Edirneli Kabuli Mustafa Efendi hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
  1. Tez No: 72268
  2. Yazar: SELAMİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Edirneli Kabûlî Mustafa Efendi, XIX. asır Türk mutasavvıf ve divân şairlerindendir. Edirne'de doğdu. Edirne'de mahkeme başkâtibi iken bu görevini terkederek tasavvuf yoluna girdi. Şeyhi, Rifâiyye tarikatından ibrahim Ecel adlı sûfîdir. Edirne'de ve Rumeli'nin çeşitli bölgelerinde irşâd faaliyetlerinde bulunmuştur. Tasavvufa ait“”Kenzü'l-Esrâr“”,“Mûsıletü'l- Hidâye”, Fars lügatma dâir“Müşkil-küşâ”ve mürettep“Dîvân”ı vardır. 1244/1829 tarihinde vefat etmiştir. Bu çalışmamda, son dönem Rifâiyye tarîkatı ileri gelenlerinden Kabûlî Mustafa Efendi'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşlerini incelemeğe çalıştım..
Özet (Çeviri)
Kabûlî Mustafa Efendi is from Edirne. He is Turkish sûfî and divân poets in the ninetennth century. He was born Edime. While Kabûlî was the head-clerk of court, later he left this duty and entered in to the mystic path. His sheik is İbrahim Ecel who belonging to Rifâîyye path. Kabûlî Mustafa Efendi was the activity of guide in the Edirne and Rumelia. His mystic works are“Kenzü'l-Esrâr”,“Mûsıletü'l-Hidâye”, a dictionary of Fars“Müşkil-küşâ”and composed“Dîvân.”Died in 1244/1829. In this study, I tried to examine his life, works, path and mystical thoughts of Kabûlî Mustafa Efendi belonging to Rifâiyye* path and he was important personage of period in the last time.