Edward Said: Oryantalist söylem analizinin metodolojik temelleri
Edward Said: The methodological bases of orientalist discourse analysis
- Tez No: 339363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UTKU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Edward Saidin Doğu eksenli kültürel çalışmalar için zorunlu bir referans haline gelmiş eseri Oryantalizm çerçevesinde, oryantalizmin geleneksel anlamından koparılışı ve politik ve ideolojik bir içerik kazandırılarak yeniden tanımlanışı, Saidin Giambattista Vico, Friedrich Nietzsche, Antonio Gramsci, Raymond Williams, Michel Foucault ve Jacques Derrida gibi isimleri farklı bir eleştirel çerçevede sentezleyen metodolojik tercihleri bağlamında sorunlaştırılmaktadır. Geleneksel oryantalizm kavramını sadece akademik bir disiplin olmaktan çıkaran Oryantalizmin Doğu ve Batı arasında kurduğu ontolojik-epistemolojik karşıtlık, Marxist geleneğin ideoloji, hegemonya, emperyalizm, kolonyalizm vb. tartışmalarından yapısalcı ve postyapısalcı metinsellik, söylemsellik tartışmalarına uzanan teorik bir hatta incelenmektedir. Ulaşılan sonuçlar bakımından, genelde nesnellik atfedilen akademik bir disiplinin varlığını simgeleyen oryantalizm, Said ile birlikte iktidarın temsil biçimine, Batılı bilgi birikiminin Doğuya egemen olma sürecine gönderme yapan özgül güce sahip bir kavrama dönüşmektedir. Saidin söz konusu metodolojik tercihleriyle şekillenen girişiminde oryantalizm, postyapısalcılığın metin ve söylem kavramlarıyla yeniden ele alınan ideolojik düzlemde, sadece ötekine ilişkin bilginin bir taşıyıcısı olmaktan çıkıp, bizzat yaratıcısı olarak belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study problematizes the theoretical synthesis in discussions between Foucaults structuralist and poststructuralist textuality and discoursivity and such concepts as ideology, hegemony, colonialism, imperialism, other, generation of identities deriving from Gramscian Marxism in terms of giving life and historical, ideological and imaginative reality to the Orient in front of the Occident, taking into consideration Orientalism by Edward Said. Orientalism that changes the classic representation in academic world and which connects politics and ideology as it is based on an independent and actional object deals with conceptualization focusing on ontological and epistemological contrast between the East and the West. With the foundation of intricate dominance line between the East and the West, by investigating the ruling powers behind ideas, cultures and histories, the present dissertation focuses on Foucaults different ways of making discourses which the West has attempted to do in the East in terms of relation between power and/or knowledge.