Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe, Charles Dickens'ın Hard Times (Zor Zamanlar), Graham Swift'in Waterland (Su Diyarı) adlı eserlerinin ekoeleştirel açıdan incelenmesi
Ecocritical study of Daniel Defoe's Robinson Crusoe, Charles Dickens's Hard Times and Graham Swift's Waterland
- Tez No: 339369
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada insanın neden olduğu ekolojik sorunlara, bu sorunların ortaya çıkışına ve gelişmesine neden olan faktörlere, bu sorunların çözümü için geliştirilen ekomerkezci yaklaşımlara değinilecek, ekolojik sorunların çözümünde ve ekolojik duyarlılığın kazanılmasında edebiyatın rolü üzerinde durulacaktır. 1990?lı yıllarda yeni bir edebi eleştirel alan olarak ortaya çıkan ve ekolojik bilincin oluşmasında önemli rol oynayan ekoeleştiri ve ekoeleştirin gelişmesinde katkıları bulunan yazarlar, teorisyenler ve eserleri hakkında bilgiler verilecektir. Ekolojik sorunların ortaya çıkışında sömürgecilik ve kapitalizmin rolü ve benmerkezci, insanmerkezci tutumlar ve ataerkil toplum yapısının etkileri üzerinde durulacaktır. Ekososyalizm ve ekofeminizm gibi edebiyata ekoeleştirel yaklaşım sağlayan bakış açıları hakkında bilgi verildikten sonra Daniel Defoenun Robinson Crusoe (1719), Charles Dickens?ın Hard Times (1854) ve Graham Swiftin Waterland (1983) adlı eserleri bu bakış açılarından yararlanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study the occurence and spread of ecological problems caused by human beings and the ecocentric approaches introduced to solve these problems will be studied. The role of literature to solve the ecological problems and to gain ecological awareness will also be dealt with. Some information will be given about ecocriticism which contributed to gaining ecological awareness as a new literary criticism after its foundation in 1990s and some writers, theoreticians who contributed to the development of ecocriticism with their works will be discussed. The role of colonialism and capitalism in ecological problems and the influence of egocentric, anthropocentric attitudes and patriarchal social structure will be studied. After giving some information about ecosocialism and ecofeminism, which also brought ecocritical approaches to literature, Daniel Defoes Robinson Crusoe (1719), Charles Dickens? Hard Times (1854) and Graham Swifts Waterland (1983) will be studied ecocritically.