Giritli Sırrı Paşa (1844-1895)
Sirri Pasha The Cretan (1844-1895)
- Tez No: 339368
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu tezin amacı, Osmanlı Devletinde XIX. yüzyılın ikinci yarısında yetişmiş üst düzey bir bürokrat, önemli bir müfessir ve önde gelen bir düşünür olan Giritli Sırrı Paşanın yaşamını ve memuriyet görevlerindeki hizmetlerini inceleyerek ortaya koymaktır. Bu şekilde, elde edilecek verilerin bundan sonraki çalışmalarda kaynak teşkil etmesi, mukayese imkânı sağlaması ve tamamlayıcı olması hedeflenmektedir. Sırrı Paşanın düşünce tarzından, eserlerinden ve idarecilik yönünden yola çıkılarak yaşadığı döneme ait önemli yansımalar da tespit edilebilir. Bu bağlamda Sırrı Paşanın hayatı, bireysel bir biyografi olmaktan ziyade Osmanlı tarihinin, II. Abdülhamid Döneminin, şehir tarihlerinin ve tefsir ilminin dikkate değer bir bölümüdür. Bu çalışmanın giriş kısmında XIX. yüzyılda Osmanlı Devletinde taşra teşkilatının ve valilik kurumunun geçirdiği değişime değinilmiştir. Birinci bölümde Sırrı Paşanın ailesi, eğitimi, yetiştiği ortam ve ilk memuriyet görevleri incelenmiştir. İkinci bölümde Sırrı Paşanın Trabzon, Kastamonu, Ankara, Sivas, Diyarbakır, Adana ve Bağdattaki valilik görevleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Paşanın ıslahat komisyonu başkanlığı görevi, vefatı, kişiliği, eş ve çocukları, aldığı nişanlar, eserleri ve diğer yayınları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to display the life and services of Sirri Pasha who lived in the second half of the XIX. Century in the Ottoman Empire and who was an important bureaucrat, annotator and philosopher by examining his life and period in office. The aim of this is for this study to serve as a reference for following studies, to provide a possibility of comparison and to be complementary. Important repercussions can be determined by examining Sirri Pashas philosophy, works and style of administration. Therefore; more than being a personal biography, the life of Sirri Pasha constitutes an important part of Ottoman history, the reign of Abdulhamit II., urban history and commenting on the Koran. In the introduction section of this study, the changes which took place in the provincial administration and governorates in the XIX. Century Ottoman Empire are dealt with. In the beginning section, Sirri Pashas family, education, childhood and first official duties are investigated. In the second section information is given about his services as a governer in Trabzon, Kastamonu, Ankara, Sivas, Diyarbakır, Adana and Baghdad. The third section covers Sirri Pasha?s presidency of the reform comission, his death, personality, his wifes and children, the medals he took, his works and other publications.