Adana ili Ceyhan ilçesine bağlı Yeşilova Köyünün sosyo-ekonomik yapısı üzerine bir araştırma
A Research on the social and economic structure of Yeşilova village in Adana-ceyhan province
- Tez No: 85978
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA İLİ CEYHAN İLÇESİNE BAĞLI YEŞİLOVA KÖYÜNÜN SOSYO-EKONOMİK YAPISI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA HANDAN BALOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.. Dr. Mustafa SOYSAL Yü: 1999, Sayfa: 62 Jüri : Prof. Dr. Mustafa SOYSAL : Prof Dr. Nurettin YILDIRAK : Doç. Dr. Faruk EMEKSİZ Çalışma Adana ili Ceyhan ilçesine bağlı Yeşilova köyünde yürütülmüştür. Yeşilova üç ayrı mahalle (Merkez, Üçdut, Yörükler) ve üç farklı sosyal gruptan oluşan (muhacir, yerli, yörük) 837. nüfuslu, ilçeye 27 km. uzaklıkta bir ova köyüdür. Köyün muhtarlığını jsiuşturan üç mahallenin yerleşme ve mesken şekilleri, nüfusun demografik yapısı, sosyal ve ekonomik yapılan incelenerek değişik sosyal grupların bu konulardaki farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda farklı mahallelerde ve farklı sosyal gruplar içinde olsa da insanların birlikte yaşama ve zamanla birbirlerinden etkilenme sonucunda yeni bir kültür oluşturdukları (bütünleştikleri) saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Köy Sosyolojisi, Adana Köyleri, Sosyal Gruplar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis A RESEARCH ON THE SOCIAL AND ECONOMIC STRUCTURE OF YEŞİLOVA VILLAGE IN ADANA- CEYHAN PROVINCE HANDAN BALO?LU UNIVERSITY OF ÇUKUROVA INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMY Supervisor : Prof.. Dr. Mustafe SOYSAL Year: 1999, Pages: 62 Jury : Prof. Dr. Mustafe SOYSAL : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK : Doç. Dr. Faruk EMEKSİZ The research was done conducted in Yeşilova village in Ceyhan-Adana. Yeşilova is consisted of three different district with three social groups. The population of the village is about 837. It is 27 km. fer from Ceyhan. The dwelling type, autonomy, demography of population and economical structure were investigated. It was observed that there are differences between the social groups concerning on structure. It was determined that with the time being the groups influence to each other to develop a new culture. Finally, these influences led to people to come together and create a compact population. Key Words : Village Sociology, Villages of Adana, Social Groups