Oltu ve yöresi folkloru
Oltu and its district's folklore
  1. Tez No: 339374
  2. Yazar: EMRE DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada Oltu folklorunun özellikleri, bu özelliklerin halk yaşayışına yansımaları incelenmiş ve bu bağlamda da Türk kültürünün en büyük dayanaklarından olan halk bilimi ve halk edebiyatının sözlü ürünlerinin ortaya çıkarılmasına küçük bir katkı yapmak amaçlanmıştır. Oltuya ait folklorik ögelerin tespitine yönelik bu çalışma; genel olarak, var olan kaynakların taranması, toplanması, tasnif edilmesi, saha araştırması ve elde edilen bulguların değerlendirmesini içeren bir derleme çalışmasıdır. Çalışmada ilk olarak kaynak değerlendirmesi yapılarak kuramsal temeller oluşturulmuş ve çalışma yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Giriş bölümünde, çalışmanın yapılmasındaki amaç, çalışmanın kapsamı, sınırları ve yöntemi ile çalışmaya konu olan Oltunun tarihi ve coğrafi özellikleri ile demografik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Oltu halk kültürüne ait ögeler olan, doğum, evlenme, düğün, ölüm, bayramlar ve törenler, kutlamalar, halk inanışları, halk mutfağı, halk hekimliği, halk sanatları, halk eğlenceleri, halk meteorolojisi ve lakaplardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Oltu?daki anonim halk edebiyatına ait ürünler olan türküler, maniler, ninniler, tekerlemeler, bilmeceler, atasözleri ve deyimler, masallar, fıkralar, efsaneler ve diğer anlatmalarhalk hikâyeleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Oltu yöresinin çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğu tespit edilmiş olup, yöresel halk folkloruna yönelik çalışmalar ile Oltu yöresine ait çalışmaların derinleştirilmesi hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the features of Oltu folklore and its reflection to people?s life were studied on and in this way it was aimed to cotribute to find out the oral productions of folk literature and folklore (which are) one of the most important basement of Turkish culture. The study having a dimension of finding out the folkloric figures of Oltu; is a kinde of compilation study because of screening the persent sources, collecting and classifying them, area research and evaluating the data handed. In this study firstly theorical basement were created and given information about the study. In the entering chapter; it was tried to be given information about the aim, scope, limitations and its methodology of the study with Oltu?s historical and demographic instruction being the subject of the study. In the first chapter, ıt was given information about birth, marriage, wedding seremony, death, festivals and feasts, celebrations, folk beliefs, folk kitchen, folk medicine, folk arts, folk pleasures, folk meteorology and nicknames being the figures of Oltu folk culture. In the second chapter, the songs, poems, lullabies, tongue twisters, folk stories, laments, riddles, proverbs and expressions, tales, jokes, legends and folk stories being the productions of anoninous folk literature were studied on. At the end of the study, ıt was found out that Oltu has a very rich cultural heritage and given some proposals to carry out some more dimensioned researches about the gregional folk folklore of Oltu and Oltu region.