Veysel Karanî ile ilgili menkıbeler ve romanlar üzerine metinlerarası bir inceleme
An inter-textual analysis on saints' legends and novels about Veysel Karanî
  1. Tez No: 339373
  2. Yazar: MEHMET EMİN BARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER DÜZGÜN, PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Metinlerarasılık bir eserin başka eserlerden bağımsız olamayacağı düşüncesine dayanır. Buna göre bir eser bütünüyle özgün olamaz. Her eser başka bir eser ile yakın ilişki içindedir ve bu etkileşim sonsuza kadar devam eder. Eserler arasındaki sınır kalkar ve anlam bulanıklaşır. Metinlerin birbirleriyle harmanlanması ve çatışması sonucunda başka bir metin doğar. Bir metnin sadece bir kaynağı yoktur, aksine farklı ve sayısız alıntılar ve kültürler o metnin kaynağını oluşturur. Veysel Karanî, Hz. Peygamber devrinde yaşamış fakat onu görememiş, annesine olan sevgi ve bağlılığıyla sadece Türk edebiyatında değil tüm İslam milletleri edebiyatlarında da yer almıştır. Onun adı hâlâ Türkler arasında sevilerek anılmaktadır. Çalışmamızda Veysel Karanî ile ilgili on bir metin metinlerarası ilişkilere göre incelenmiştir. Sonuçta ayrı ayrı incelemeye tabi tutulan dört farklı metnin alt metinlerle metinlerarasılık bağlamında sıkı ilişki içinde olduğu görülmüştür. Modern anlatı yazarları, önceki metinlerin içeriğini yeniden işleyerek anlatmışlardır. Eski imgeler, yeni metinlerde yeni görünümler almıştır. İçeriksel olduğu kadar biçimsel dönüşümlerle de yenidenyazılan metinler, güncel anlamlarla yinelenmiştir.Ana metinlerin metinlerarası ilişkiler bağlamında Veysel Karanî menkıbelerinin bir öykünmesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The inter-textuality is based on the idea that a work cannot be independent from another one. According to this idea, the work cannnot be completely authentic. Every work is in a close relationship with another one and this relation lasts forever. The border among works clears away and the meaning becomes blurred. As a result of contractions and conflicts of the texts, another text rises. A text hasn?t got only one source, contrary to this, different and infinite quotations and cultures form the source of the text. By means of his liking and loyalty against his mother, Veysel Karani who lived in the period of the Prophet Muhammad but didn?t see him, has taken part in the literatures of all islamic countries along with Turkish Literature. His name still has been remembered with respect among Turks. In this study, eleven texts which relate to Veysel Karani have been sctutinized according to inter-textual relationships. In conclusion, ıt has been seen that four different texts, studied separately have a close relationship with the sub-texts in context of inter-textual. Modern legend writers have told that the content of former texts by working on them again. Old images have taken new aspects in new texts. The texts rewritten in formal transformations as well as being related to content have been repeated with today?s meanings. It has been seen that the main texts are imitations of Veysel Karanî?s saints? legends in the context of inter-textual relationship.