Troas bölgesi ölü gömme gelenekleri
Burial customs of Troad region
  1. Tez No: 339377
  2. Yazar: ERTAN KÜÇÜKEFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YALÇIN TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Troas Bölgesi Ölü Gömme Gelenekleri Başlıklı bu çalışmada, Bölgede bugüne kadar gerek bilimsel, gerekse kaçak kazılar sonucu ortaya çıkarılmış olan mezarlar ve mezar mimarileri ile bu mezarlara ait buluntular ele alınmıştır. Çalışma Tunç Çağları başlarından Roma Çağı sonlarına kadar olan bir dönemi kapsamaktadır. İlk bölümde Troas Bölgesinin tarihi coğrafyası ve Ölü Gömme Gelenekleriyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, asıl konuya geçilerek kronolojik olarak erken dönemden geç dönemlere doğru mezar ve mezarlıklar ölü gömme gelenekleri açısından ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın sonucunda ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Troas Bölgesi Ölü Gömme Geleneklerinin şekillenmesinde çağdaş kültürlerin ve yakın coğrafyalardaki kültürlerin ölü gömme geleneklerinin hemen hemen aynısının Troas Bölgesinde de uygulandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctorated thesis, titled ?The Burial Customs of Troas Region?, the tombs and architecture of the tombs, discovered either by scientific or illegal excavations and the findings belonging to these tombs are studied. The study covers a period ranging from the beginnings of Bronz Age to Roman Period. In the first part, some general information as regards the historical geography of Troas Region and Burial Customs are given. On the otherhand in the second part, by getting into the main subject tomb and graves are examined chronologycally from early period to later ones. In the third part, the output provided as the result of the study are evaluated. As a result in the moulding of Burial Traditions of Troas Region with respect to period, it has been concluded that same dead Burial Traditions in neighbouring geographies and contemporary culture were carried out in the Troas Region.