Doğu Anadolu araştırmaları ışığında pasinler (Hasankale) bölgesi keramiklerinin değerlendirilmesi
Examination of pasinler pottery in the light of eastern anatolian studies
- Tez No: 339378
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Erzurum İli'nin 39 km. doğusunda bulunan Pasinler İlçesi; tarihi yolların kesiştiği bir noktadadır. Özellikle su kaynaklarının zenginliği ile antik yazarların kitaplarında yer bulan Pasinler, geçmişte de bugün olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta önemlidir. Paleolitik Çağ'dan itibaren yerleşme gördüğü anlaşılan Pasinler bölgesinde Kalkolitik Çağ?dan itibaren çanak-çömlek malzemeye rastlanılmaktadır. Bölgede on beş yılı aşkın bir süredir devam eden Doğu Anadolu Yüzey Araştırmaları Projesi çalışmaları sonrasında 44 merkez tespit edilmiş, bu merkezlerden dördünde (Pasinler Kalesi, Sos Höyük, Bulamaç Höyük, Tetikom Höyük) çeşitli bilim adamları tarafından kazı çalışmaları yürütülmüştür. Tarihlendirme yöntemleri kullanılan arkeolojik kazı alanlarının buluntularına ilaveten 44 merkezin 500?in üzerindeki çanak-çömlek buluntusunun bölge Eskiçağını değerlendirmek için önemli doneler ortaya koyduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pasinler is a district of Erzurum and located 39 km. east from center of the city. It is also an intersection point of the historic roads. Antique authors mentioned in their books especially its rich water resources. Like in the past today Pasinler has always vital importance with its agriculture and livestock. Pasinler is a settled area from the Paleolithic period, also found pottery in that region belong to Chalcolithic time. At the region, as part of east Anatolian surveys, lasting for over 15 years, several scientists made research and determined 44 centers. 4 centers of these were excavated. With the stratigraphic techniques scientists acquired many foundlings. We think in addition to these foundlings, the excavation site gives us important data about ancient history with above 500 foundlings at these 44 center.