Molla Sadra felsefesinde töz problemi
The problem of substance in Molla Sadra's philosophy
  1. Tez No: 339380
  2. Yazar: HÜSEYİN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Molla Sadra İslam Felsefesinin gelişmesine büyük katkıları olan önemli bir İslam filozofudur. Onun, Hikmet-i Mütealiye olarak adlandırdığı felsefesi temelde bir varlık felsefesi olup kendi dönemi ve sonraki dönemlerde İslam felsefesi üzerinde derin etkileri olan bir felsefedir. Bu etkilerin en önemlilerinden birisi töz problemi alanında ortaya çıkmıştır. Molla Sadra, Aristoteles felsefesini, İbni Sinanın eserlerini, Şeyhül İşrak olarak bilinen Suhreverdi ve onu izleyenlerin eserlerini çok dikkatlice incelemiş ve haşiyeler yazmıştır. Bir yandan Kelamcıların, diğer yandan Ariflerin düşüncelerinden faydalanmıştır. Dolayısıyla Molla Sadranın felsefesinin en önemli özelliği tüm bu felsefi okullardan tutarlı ve İslami düşünce ruhuna uygun tek bir felsefi okul meydana getirmeye çalışmış filozof olmasıdır. Molla Sadra, özgün felsefesini kurmaya çalışırken üzerinde ağırlıklı olarak durduğu kavramlardan ikisi varlık ve ?töz? kavramlarıdır. Önceki filozofların düşüncelerini iyice gözden geçirmiş olan bu İslam filozofu, bu kavramları İslam düşüncesinin ruhuna uygun hale getirmeye çalışmıştır. Dolayısıyla bu incelemede Molla Sadranın töz anlayışını kavramak için özellikle kendisinin de eserlerinde vurgu yaptığı bir kaç filozofun, genelde varlık, özelde töz ve buna bağlı kavramlarla ilgili görüşlerine değinilmiştir. Bu tez çalışmasında ana hatlarıyla Molla Sadra felsefesinde merkezi bir öneme sahip olan töz problemi ele alınıp incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Molla Sadra is an important İslam philosopher who made great contribution to the development of İslam philosophy,His philosophy called Hikmet-i Mütealiye is essentially a philosophy of being and it has a profound effect on İslamic philosophy in his own periods and later periods.On of the most important of these effects has emerged as a problem of substance. Molla Sadra analyzed Aristoteles philosophy, the Works of Ibni Sina, Suhreverdi know as Şeyhül İşrak and his followers work very carefully and he wrote poutscripts. He benefited from the ideas of both theologians and scholars.Therefore, the most important characteristic of Molla Sadra is philosophy is that he is a philosopher who tried-to constituate a single philosophical school that is more consistent than all the philosophical schools and the accordance with the spirit of Islamic thought. Trying to create his original philosophy, Molla Sadra mainly focused on the concepts being and substance. This philosopher of Islam who analyzed earlier philosophers thoughts tried to predispose these concepts with the spirit of Islamic thought. Consequently, in this thesis examination, it is explained a few philosophers thoughts about ?being? in general, substance in particular and such concepts in order to compherend the understanding of Molla Sadra. In this thesis examination, generally in Molla Sadra?s philosophy, the problem of substance that has a central problem will be analyzed and discussed