Çin Xinjang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi şehrindeki lise öğrencilerinin beslenme ve fiziksel aktivite bilgi ve davranışları
Nutritional and physical activity knowledge and behavior of High school students in the city of Urumçi Xinjiang Uygur Autonomous Region in China
- Tez No: 339382
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nuerkaosaier, A. Çin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi şehrindeki lise öğrencilerininbeslenme ve fiziksel aktivite bilgi ve davranışları. Hacettepe Üniversitesi Sağlık BilimleriEnstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Beslenme Bilimleri Programı Yüksek LisansTezi, Ankara, 2013. Bu araştırma, Çin Xin Jiang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi şehrindeki liseöğrencilerinin beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili bilgi ve davranışlarını saptamak amacıylayürütülmüştür. Araştırmaya %35.6'sı erkek (n:356) ve %64.3'ü kız (n:642) olmak üzere üç farklıdüzeyde eğitim veren, gelişigüzel seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 998öğrenci alınmıştır. Anket formu ile öğrencilere ilişkin genel bilgiler, antropometrik ölçümleri,beslenme bilgi düzeyleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve medyadan etkilenmedurumları belirlenmiştir. Öğrencilerin yaş ortalaması (±S) erkeklerde 17±1.1, kızlarda 16±1.3yıldır. Ortalama BKİ değerleri erkeklerde 20.5±2.9 kg/m2, kızlarda 19±2.1 kg/m2bulunmuştur.Öğrencilerin büyük çoğunluğu normal BKİ' ye (erkek %68.0, kız %54.7) sahiptir.Kızlarda %44.4 oranda zayıflık saptanmıştır. Erkekler (%45.2) ve kızlarda (%42.1) benzer orandakötü beslenme bilgisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNuerkaosaier A. Nutritional and Physical Activity Knowledge and Behavior of High SchoolStudents in the city of Urumçi Xinjiang Uygur Autonomous Region in China. HacettepeUniversity, Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics, Programmeof Nutritional Sciences, Master?s Degree Thesis, Ankara, 2013. This study was performed forthe purpose of determining the scope of awareness and behavior of high school students in thecity of Urumçi Xinjiang Uygur Autonomous Region in China in respect of nutrition and physicalactivity. Randomly selected, a total of 998 students have agreed to participate in the research,with a gender rate of 35.7% male (n=356) and 64.3% female (n=642) respondents, all attendingthree academic institutions offering diverse education. Using a questionnaire, the generalinformation and particulars pertaining to the students, the anthropometric measurements, level ofnutritional background knowledge, nutritional habits, and range of physical activity and intensityof impact from the media were scanned and ascertained. Mean age of the students was 17±1.1years for males and 16±1.3 years for females. The mean body mass index BMI was found as20.5±2.9 for males and 19±2.1 kg/m2 for females. A vast majority of the students were observedto have a normal BMI (68% of males and 54.7% of females). Underweight at the rate of 44% wasdetected among female students. Both male and female students displayed an equal proportion interms of adverse knowledge on nutrition (45.2% vs 42.1%, respectively).