Security and surveillance in Xinjiang Uyghur Autonomous Region
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde güvenlik ve gözetim
  1. Tez No: 608180
  2. Yazar: GÜLPERİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Çin'in güvenlik ve gözetim uygulamalarını, Foucault'nun“güvenlik”kavramı bağlamında, özellikle 2016 yılında Chen Quanguo'nun Komünist Parti Sekreteri olarak atanması sonrası gerçekleştirilen güvenlik ve gözetim uygulamalarına odaklanarak ele almaktadır. Ayrıca Çin'in yönetim uygulamalarının dönüşümü hakkında genel bir bakış sunmaktadır. Bu amaçla bu tez 1978 sonrası Çin'de gerçekleşen devlet dönüşümünün sonuçlarına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses China's security and surveillance practices in Xinjiang Uyghur Autonomous Region (XUAR), in the context of the“security”concept of Foucault, with particular focus on security and surveillance practices after Chen Quanguo was appointed as Communist Party Secretary of XUAR in 2016. Besides it presents an overview of the transformation of China's governing practices. For this purpose, the thesis pays particular attention to the consequences of the state transformation after 1978.