Çin Şinjiang Uygur Özerk Bölgesindeki ilk orta ve lise öğretmenlerine uygulanan hizmet iiçi eğitim etkinliklerinin öğretmen algilarına göre değerlendirilmesi
The evluation of in-service education activities applied to teachers working in Xinjiang Uighur Autonomous Region in China
- Tez No: 279502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çin Şinjiang Uygur Özerk bölgesindeki ilk ve ortaokul öğretmenlerine uygulanan hizmet içi eğitim faaliyetlerini öğretmen algılarına göre değerlendirmektir. Hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi, hizmet içi eğitim ihtiyacının saptanması, planlanması, programlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi aşamalarına göre incelenmiştir.Araştırma evrenini Çin Şinjiang Uygur Özerk bölgesi Ürümçi şehrindeki ilk ve ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, Ürümçi 19.ilkokul, 20.ilkokul, 68.ilk ve ortaokul, 17.orta ve lise okul, 14.orta ve lise okullarında çalışan öğretmenlerdir.Bu araştırmada okullardaki öğretmenlerin görüşlerinin alınmasına yönelik hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi tespiti amaçlı bir anketten yararlanılmıştır. Anketler aracılığıyla elde edilen veriler SPSS programına aktarılmış, analizler yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the in-service education activities applied to teachers working in Xinjiang Uighur Autonomous Region in China. The evaluation of in service education activities has been analyzed according to the stages including the stating of needs of education, planning, programming, applying, evaluating and improving.Research universe consists of teachers working primary and secondary schools in Xinjiang Uighur Autonomous Region in China. The sample consists of 19th primary school teachers, 20th primary school teachers, 68th primary and secondary school teachers, 17th secondary school teachers and 14th secondary school teachers.In this research, intended to get opinions of teachers, a questionnaire is used. The data collected from questionnaires is transferred to SPSS program and commented by analyzing.