Hemşirelerin kişilerarası duyarlılık ve çatışma çözme yaklaşımları
Nurses' interpersonal sensitivity and conflict resolution approaches
- Tez No: 339400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma hemşirelerin kişilerarası duyarlılık ve çatışma çözme yaklaşımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara İli Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan 100 ve üzeri yatak kapasitesine sahip 33 hastanede çalışan 400 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak ?Tanıtıcı Bilgiler Formu?, ?Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği? ve ?Çatışma Çözme Yaklaşımları Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde İki Ortalama Arasındaki Farkın Anlamlılık Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey Testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin tüm kişilerarası duyarlılık alt ölçek puan ortalamalarının ortalamanın altında olduğu, kişilerarası çatışma çözme yaklaşımlarında ise yüzleşme, duygusal ifade ve kendini açma puanlarının ortalamanın üstünde, genel/özel davranış ve yaklaşma/ kaçınma puanlarının ise ortalamanın altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine interpersonal sensitivity and conflict resolution approaches. Research is made of located within the boundaries of Ankara Metropolitan Municipality has a bed capacity of 100 and over, 400 nurses who are working in 33 hospitals. ?Demographic Data Sheet?, ?Interpersonal Sensitivity Scale? and ?Conflict Resolution Approaches Scale? were used as data collection tool. T Test, One Way Analysis of Varience, Tukey Test and Pearson Correlation Analysis were used for data analysis.