Çukurova bölgesi koşullarında, deniz yosunu özü '' Ascphyilum nodosum'' maxicropTM ile deniz yosunu süspansiyonu ''Duruvilla patatorum'' kepakTM'ın pamugun (gossypium hırsıtum L.) morfolojik, fizyolojik ve teknolojik öze
- Tez No: 33944
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
t I 37 ÖZET Bu çalışma, Adana Pamuk Üretme İstasyonu Müdürlüğü Haciali çiftliğinde 1993 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamak olarak kurulmuştur.. Maxicrop (Deniz Yosunu Qzü) ve Kelpak (Deniz Yosunu Süspansiyonu) 'ticari adlan ile 'bilinen kimyasal maddelerin Çukurova bölgesi standart pamuk çeşiti olan, Çukurova 1518'in morfolojik, fizyolojik ve teknolojik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Maxicrop ve Kelpak değişik zaman ve dozlarda uygulanarak denenmişlerdir. Denemede, incelenen özellikler ı yönünden elde edilen sonuçlar, aşağıda özet olarak verilmiştir. 1. Kütlü Pamuk Verimi: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasında F kontroluna göre kütlü pamuk verimi yönünden önemli farkın oluşmadığı; ancak önemsiz olmasına karşın farklı 3 grup oluştuğu; en yüksek verimin Maxl uygulamasından, en düşük verimin ise Max3 uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Maxl uygulamasının, kontrola oranla % 2.07 oranında kütlü verimini arttırdığı; Max3 uygulamasının ise % -5.65 oranında verimi azalttığı tesbit edilmiştir. Maxl uygulamasının ekonomik açıdan önemsiz olmakla beraber kullanımının ekonomik olduğu saptanmıştır. 2. Erkencilik Oranı: Yapılan çalışmada uygulamalar arasında F kontroluna göre erkencilik oranı yönünden 0.01 düzeyinde önemli farklılıklar olup dört farklı grup oluştuğu; en yüksek erkencilik oranının Max2 uygulamasından, en düşük erkencilik oranının ise~kontroldan önemsiz farklarla Kelp3 ve' Mâx3 uygulamalarından elde edildiği saptanmıştır. Max2 uygulamasının kontrola oranla erkencilik oranını % 5.13 oranında arttırdığı, Max3 uygulamasının ise % -2.49 oranında önemsiz farkla erkenciliği azalttığı saptanmıştır. Sulu pamuk bitkisinin haşatı Sonbaharda yapıldığı ve yağmura kalma riski olduğundan dolayı; önemli oranda erkencilik sağlayan Max2 uygulaması Önemli bir etki yaparak erkencilik sağlamıştır.38 3. Çırçır Randımanı: Yapılan çalışmada; uygulamalar arasında F kontroluna göre çırçır randımanı yönünden önemli farkın oluşmadığı; en yüksek çırçır randımanının Kelp2 uygulamasından elde edildiği; bunu önemsiz farklarla diğer uygulamaların izlediği ve diğer tüm uygulamaların çırçır randımanının kontrolden yüksek çıktığı saptanmıştır. Kelp2 uygulamasının, çırçır randımanım kontrola oranla önemsiz olmakla beraber % 1.12 oranında arttırıp önemli etkide bulunduğu saptanmıştır. 4. Bitki Boyu: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasında bitki boyu yönünden F kontroluna göre 0.01 düzeyinde. önemli farklılıklar oluşup; 2 farklı grubun oluştuğu; en yüksek bitki boyunun Max2 uygulamasından, en düşük bitki boyunun ise Maxl uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Max2 uygulamasının kontrola oranla % 9.30 oranında bitki boyunu arttırdığı Maxl uygulamasının ise % -1.42 oraninda önemsiz farkla bitki boyunu azalttığı saptanmıştır. Sulu pamuk tarımında; aşırı boylanma koza çürümesine sebep olarak verim düşüklüğüne yol açmaktadır. Bu nedenle verim açısından Max2 uygulaması önemli bir dezavantaj; Maxl uygulaması ise önemsiz de olsa dolaylı olarak önemli bir avantaj sağlamıştır.. 5. Odun Dalı Sayısı: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasmda odun dalı sayısı yönünden F kontroluna göre 0.0İ düzeyinde önemli farklılıklar oluşup; 3 farklı grubun oluştuğu, en yüksek odun dalı sayısının Maxl uygulamasında, en düşük odan dalı sayısının ise Max2 uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Maxl uygulamasının, pamuk bitkisinde istenmeyen bir bitkisel özellik olan odun dalı sayısını % 9.30 oranında arttırdığını; Max2 uygulamasının ise % -18.18 oranında azaltıp önemli farkla olumlu etkide bulunduğu saptanmıştır. Odun dalı sayısı ile koza sayısı ve lif uzunluğu arasında önemli ve olumsuz bir korelasyon bulunmuştur. 6. Meyve Dalı Sayısı: Yapılan çalışmada uygulamalar arasında meyve dalı sayısı yönünden F kontroluna göre önemli farkm oluşmadığı; ancak önemsiz olmasına karşın 2 farklı grup oluştuğu; en yüksek meyve39 dalı sayısının Kelp2 uygulamasından; en düşük meyve dalı sayısının ise Maxl uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Kelp2 uygulamasının meyve dalı sayısını kontrola oranla önemsiz olmakla beraber % 4.62 oranında artırıp olumlu, Maxl uygulamasının ise % -0.09 oranında azaltıp olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. Meyve dalı sayısı ile koza sayısı ve bitki boyu arasında önemli ve olumlu bir korelasyon bulunmuştur. 7. Koza Sayısı: Yapılan çalışmada uygulamalar arasında koza sayısı yönünden F kontroluna göre 0.05 düzeyinde önemli farklılıklar oluşup; 3 farklı grubun oluştuğu; en yüksek koza sayısının Kelp2 uygulamasından, en düşük koza sayısının ise önemli farkla Maxl uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Kelp2 uygulamasının, koza sayısını kontrola oranla % 5.16 oranında önemsiz farkla arttırıp olumlu, Kelpl uygulamasının ise % -2.92 oranında azaltıp olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. Koza sayısı ile bitki boyu ve meyve dalı sayısı arasında önemli ve olumlu bir korelasyon bulunmuştur. 8. Koza Kütlü Pamuk Ağırlığı: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasında koza kütlü pamuk ağırlığı yönünden F kontroluna göre önemli farklılıklar oluşmadığı; en yüksek koza kütlü pamuk ağırlığının Kelp2 uygulamasından elde edildiği ve diğer tüm uygulamaların koza kütlü pamuk ağırlığının kontrolden yüksek çıktığı saptanmıştır. Çalışmada, Kelp2 uygulaması diğer uygulamalardan önemsiz farkla kütlü pamuk ağırlığını kontrola oranla % 7.10 oranında önemsiz de olsa arttırarak koza kütlü pamuk ağırlığı verimine olumlu etkide bulunmuştur. 9. Lif Uzunluğu: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasında lif uzunluğu yönünden F kontroluna göre önemli farklılıklar oluşmadığı; en yüksek lif uzunluğunun Max2 uygulamasından; en düşük lif uzunluğunun ise Maxl uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Max2 uygulamasının kontrola oranla % 0.77 oranında önemsizde olsa lif uzunluğunu arttırarak olumlu; Maxl uygulamasının1 ise % -0.34 oranında azaltıp olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. 10. Lif İnceliği: Yapılan çalışmada, uygulamalar arasında lif inceliği yönünden F kontroluna göre önemli farklılıklar oluşmadığı; en yüksek lif40 inceliğinin Kelp3 uygulamasından, en düşük lif inceliğinin ise Kelp2 uygulamasından elde edildiği saptanmıştır^ Kelp3 uygulamasının, kontrol a. oranla % 1.54 oranında lif inceliğini arttırarak olumlu, Kelp2 uygulamasının ise kontrola oranla % -0.22 oranında azaltıp olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. Diğer uygulamaların ise Önemsiz de olsa lif inceliğini arttırıp olumlu etkide bulunduğu saptanmıştır. 11. Lif Mukamemeti: Yaprfan çalışmada, uygulamalar arasında lif mukavemeti yönünden F kontrqluna göre önemli farklılıklar oluşmadığı; en yüksek lif. mukavemetinin önemsiz farkla Max2 uygulamasından, en düşük lif mukavemetinin ise Max.1 ( uygulamasından elde edildiği saptanmıştır. Max2 uygulamasının, kontrola oranla önemsiz farkla % 1.01 oranında lif mukavemetini arttırıp olumlu etkide, Maxl uygulamasının ise % -0.67 oranında azaltıp olumsuz etkide bulunduğu saptanmıştır. 12. 100 Tohum Ağırlığı: Yapilan çalışmada, uygulamalar arasında 100 tohum ağırlığı yönünden F kontroluna göre Önemli farklılıklar oluşmadığı; en yüksek 100 tohum ağırlığının Kelp2 uygulamasından, bunu önemsiz farklarla diğer tüm uygulamaların izlediği saptanmıştır. Tüm uygulamalarda, 100 tohum ağırlığı kontrola oranla önemsiz de olsa artmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY t This study was conducted at Haciah' farm, Adana Cotton Production Station, in randomized block design wfth 4 replications, in 1993. The effects of maxicrop and kelpak chemical substances on morphological, physiological and technological properties of cotton cultivar Çukurova 1518 were studied. Maxicrop and kelpak were treated at different times and doses. The obtained results were as follows: 1. Seed Cotton Yield: It was found that there was no difference for seedcotton yield between treatments according to F control, but there was 3 r different groups however there is no statistical difference; Maxl treatment gave the highest yield whereas Max3 treatment gave the lowest yield. Maxl treatment increased the yield by 2.07 % than control, Max3 treatment decreased the yield by 5.65 % than control. It was determined that Maxl treatment was benefical however it was not significant economically. 2. Earliness Ratio: It was found that there were significant differeneces for earliness according to F control at 1 % level, there were 4 different groups, Max2 treatment hastened earliness whereas Kelp 3 and Max3 treatments delayed the earliness respectively. Max2 treatment increased earliness by 5,13 %, Max3 treatment decreased the earliness by 2.49 % than control. As the harvest of irrigated cotton was done in autumn and the risk of late season rainfall, Max2 treatment had a significant and positive effect on earliness by increasing the earliness. 3. Ginning Outturn: It was determined that there was no significant difference for ginning outturn according to F control, Kelp2“ treatment gave the highest ginning outturn followed by other treatments with insignificant differences and all other treatments gave the higher ginning outturn than control. Kelp2 treatment increased insignificantly ginning outturn as compared to control but it had significant effect on the ginning outturn increasing by 1.12 %.. 4. Plant Height: It was found that there were significant differences for plant height according F control at 1 % level, there were 2 different42 groups, the highest plant height was obtained from Max2 treatment, the lowest one was obtained from Maxl treatment. Max2 treatment increased plant height by 9.30 % than control whereas Maxl treatment was decreased the plant height by 1.42 %. In irrigated cotton cultivation, excess plant height caused reduced yield because of boll rot. For this Reason, Max2 treatment had an disadvantage, Maxl treatment had a less indirect advantage for yield. 5. Number of Monopodial Branches: It was found that there were significant differences for number of monopodial branches according F control at 1 % level, there were.3 different groups, the highest number of monopodial branches was obtained from Maxl treatment, the lowest one was obtained from Max2 treatment. » Maxl increased the number of monopodial branches, an undesired property, by 9.30 % whereas Max”2 treatment decreased it by 18.18 % in a positive manner. There was a negative and significant correlation between number of monopodial branches and number of boU and fiber length. 6. Number of Sympodial Branches: It was found that there was no significant difference for number of sympodial branches according F control, although it is not significant, there were 2 different groups, the highest number of sympodial branches was obtained from Kelp2 treatment, the lowest one was obtained from Maxl treatment. Number of fruiting branches by Kelp2 treatment wass less higher than control however it is increased by 4.62 %, Maxl treatment decreased it 0.09 %. There was a positive and significant correlation between number of sympodial branches and number of boll and plant height. 7. Number of ' Boll: It was found that there were significant differences for number of boll according F control at 5 % level, there were 3 different groups, the highest number of boll was obtained from Kelp2 treatment, the lowest one was obtained from Maxl treatment. Kelp2 treatment increased number of boll by 5.16 %, with an effect positively, than control whereas Kelpl treatment was decreased the number of boll by 2.92%.43 There was a positive and significant correlation between number of boll and plant height and number of fruiting branches. 8. Weight of Seed Cotton Per Boll: It was found that there were no significant differences for weight of seed cotton per boll according F control, the highest weight of seed cotton per boll was obtained from Kelp2 treatment and all other treatments gave the higher weight of seed cotton per boll as compared to control. Kelp2 treatment increased weight of seed cotton per boll by 7.10 %, with an positive effect on seed cotton yield. 9. Fiber Length: It was found that there were no significant differences in terms of fiber length according F control, the longest fiber was obtained from Max2 treatment, the shortest one was obtained from Maxl treatment. Max2 treatment slightly increased fiber length by 0.77 %, whereas Maxl treatment was decreased the fiber length by 0.Ş4 % than control. 10. Fiber Fineness: It was found.-.that there were no significant differences for fiber fineness according F control, the finest fiber was obtained from Kelp3 treatment, the coarsest fiber was obtained from Kelp2 treatment.,' Kelp3 treatment increased fiber fjneness by 1.54 % than control, with an positive effect on fiber fineness, whereas Kelp2 treatment was decreased the fiber fineness by 0.22%. All other treatments increased slightly the fiber fineness. 11. Fiber Strength: It was found that there were no significant differences in terms of fiber strength, according F control, Max2 treatment gave the slightly highest fiber strength, while Maxl treatment gave the lowest fiber strength. 4 Max2 treatment slightly increased fiber strength by 1.01 %, whereas Maxl treatment was decreased the fiber strength by 0.67 % than control. 12. İ00 Seed Weight: It was found that there were no significant differences in terms of 100 seed weight according F control, the highest 100 seed weight was obtained from Kelp2 treatment followed by all other treatments. In all treatments 100 seed weight', were slightly increased as compared to control. '