Gebe kadınlarda ve yenidoğan bebeklerinde idrarda iyot düzeyleri ve tiroid fonksiyon testleri sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the levels of urinary iodine and thyroid function tests of pregnant women and their newborns
- Tez No: 339467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
GEBE KADINLARDA VE YENİDOĞAN BEBEKLERİNDE İDRARDA İYOT DÜZEYLERİ VE TİROİD FONKSİYON TESTLERİ SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİAmaç: Konya'da gebelerde ve yenidoğanlarda idrar iyot düzeylerinin, TSH, sT3, sT4 ve tiroglobulin düzeylerinin değerlendirilmesi ve anne ve bebekteki bu değerler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırma 1 Temmuz - 20 Ekim 2011 tarihleri arasında Konya Faruk Sükan Çocuk ve Doğumevi Hastanesi, Konya Beyhekim Devlet Hastanesi ve Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütüldü. Çalışmamıza Konya il ve ilçelerinde yaşayıp, doğumunu Konya'da yapan 16-40 yaş arasında 180 doğum yapmak üzere hastanede yatan miadında kadın ve bu kadınların sağlıklı olarak doğan 180 yenidoğan bebekleri alındı. Annelerin idrar iyot düzeylerinin belirlenmesi için idrarlar doğumdan önce doğum salonunda, bebeklerin idrarları ise doğum sonrası 1-7 gün içerisinde alındı. Annelerin TSH, sT3, sT4 ve tiroglobulin düzeylerinin değerlendirilmesi için kan numuneleri doğum öncesi antekubital venden, bebeklerin TSH, sT3, sT4 ve tiroglobulin düzeylerinin değerlendirilmesi için numuneler doğum esnasında göbek kordonundan alındı. İdrar iyot düzeyi ölçümü Sandell-Kolthoff yöntemi ile TSH, sT3, sT4 ve tiroglobulin düzeylerinin değerlendirilmesi için ise elektrokemiluminesans immunoassay yöntemi kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, ortanca, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi Chi-square testi, Pearson ve Spearman kolerasyon analizleri kullanılmıştır.Bulgular: Gebelerin ortalama idrarla atılan iyot düzeyi 385,93±962,88µg/L (ortanca=95,50 µg/L), yenidoğan bebeklerin ortalama idrarla atılan iyot düzeyi 582,40±1213,73 µg /L (ortanca=245,00 µg/L) olarak tespit edildi. İdrarla atılan iyot düzeyleri değerlendirildiğinde; Gebelerde %63,3 (n=114) oranında iyot eksikliği (0,05). İyotlu tuz kullanan annelerin bebeklerinin idrar iyot düzeyleri, kaya tuzu kullanan annelerin bebeklerinin idrar iyot düzeylerine göre istatistiksel açıdan anlamlı yüksek tespit edildi (p=0,030). Kaya tuzu kullanan annelerin bebeklerinin tiroglobulin düzeyi, iyotlu tuz kullanan annelerin bebeklerinin idrar iyot düzeylerine göre istatistiksel açıdan anlamlı yüksek tespit edildi (p=0,007).Sonuç: Konya'da gebelerde idrarla atılan iyot düzeyinin DSÖ'nün hedef koyduğu (150 µg/L) düzeyden düşük olduğu ve ilimizdeki gebeler için iyot eksikliğinin hala önemli bir problem olduğu saptandı. Gebelikte hipotiroidiye sık rastlanmaktadır. Bizim çalışmamızda da üçüncü trimesterde sınır kabul edilen TSH düzeyi 3 mIU/L üzerinde %38,9 anne tespit edildi. Bu gebelerin yenidoğan bebeklerinde ise idrarla atılan ortanca iyot düzeyinin DSÖ'nün hedef olarak belirttiği (100 µg/L) düzeyden yüksek olarak bulunmasına rağmen, yine de iyot eksikliğinin %24,4 sıklıkla tespiti yenidoğan bebeklerde iyot eksikliği sıklığının önemli bir sorun olarak ilimizde devam ettiğini göstermektedir. Annelerimizde önemli ölçüde iyot eksikliği ve hipotiroidi riski mevcuttur ve koruyucu önlemler alınmasına yönelik sağlıklı beslenme eğitimleri ve sağlık politikaları geliştirilmelidir.Annenin tiroid fonksiyonlarının yeterli olması fetusun beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Gebelik öncesi ve gebelikte tiroid fonksiyon testlerinin yapılması ve gebelere gerekli öneri ve tedavisi verilmesi sağlıklı gebelik ve sağlıklı nesillerimiz için önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE LEVELS OF URINARY IODINE AND THYROID FUNCTION TESTS OF PREGNANT WOMEN AND THEIR NEWBORNSObjective: We aimed to evaluate the levels of urinary iodine, TSH, FT3, FT4 and thyroglobulin in mothers and newborns and to investigate the relationship between these values and the mothers and infants in Konya.Materials and Methods: The study was conducted between 1 July to 20 October 2011 in Konya Faruk Sükan Children's and Maternity Hospital, Konya Selcuk University Hospital and Beyhekim State Hospital. Women between the ages of 16-40, who live in Konya or districts of Konya and hospitalized to give birth at term and their 180 newborn infants born as healthy were included in our study. For the determination of urinary iodine levels of mothers, urines were collected at the delivery room before the birth and the urine of the infants were collected in 1-7 days after the birth. To evaluate TSH, FT3, FT4 and thyroglobulin levels, prenatal blood samples of the mothers were taken from the antecubital vein and the blood samples of infants were taken from the umbilical cord during birth. Sandell-Kolthoff method was used for measurement of urinary iodine levels and the electrochemiluminescence immunoassay method was used to assess TSH, FT3, FT4, and thyroglobulin levels. SPSS 16.0 program was used for statistical analysis of data. Number, percentage, mean, standard deviation, median, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, Chi-square test, Pearson and Spearman correlation analysis was performed for analysing the data.Results: The mean excreted iodine levels in the urine of pregnant women were 385.93±962.88 ?g/L (median=95.50 ?g/L) and newborn infants were 582.40±1213.73 ?g/L (median=245, 00 ?g/L). The rate of iodine deficiency (0.05). Urinary iodine levels in infants of mothers using iodized salt were statistically significant higher than babies born to mothers using rock salt (p=0.030). Thyroglobulin levels of infants of mothers using rock salt were statistically significant higher than babies born to mothers using iodized salt (p=0.007).Conclusion: In our study it was found that, excreted iodine levels in the urine in pregnant women in Konya are low than the target levels set by the WHO (150 ?g/L) and iodine deficiency is still a major problem in our city for pregnant women. Hypothyroidism in pregnancy is common. TSH levels were found 38,9% of mothers greater than 3 mIU/L which is considered as limit in the third trimester. Despite the fact that, the median urine iodine levels were higher than the target level (100 ?g/L) indicated by WHO, determination of iodine deficiency is 24,4% indicates that, iodine deficiency in newborn infants is a major problem in our city. Mothers are at risk of significant iodine deficiency and hypothyroidism. Education of healthy nutrition and health policies should be developed for receiving preventive measures. Mother's sufficient thyroid functions are very important for brain development of the fetus. Thyroid function tests should be performed in pregnancy and pre-pregnancy period and pregnant women should be given the necessary advice and treatment is crucial for a healthy pregnancy and healthy generations.