Geriatrik hastalarda Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) testinin uzun ve kısa (MNA-SF) formunun geçerlilik çalışması
A validity study of long and short (MNA-SF) forms of Mini Nutritional Assessment (MNA) test in geriatric patients
  1. Tez No: 339468
  2. Yazar: DERYA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÜLHAN HALİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geriatrik popülasyonda yaygın olan ve artmış morbidite ve mortaliteye neden olan malnütrisyonun, erken dönemde saptanması ve tedavisinin planlanması önemlidir. Malnütrisyonun saptanmasında altın standart bir biyokimyasal belirteç yoktur. Bu nedenle tüm dünyada malnütrisyonun taranmasında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada bu yöntemler arasında en yaygın kullanılanı Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) testidir. MNA?nın uzun ve kısa (MNA-SF) olmak üzere iki formu vardır. Bu çalışmada MNA, ve MNA-SF?nin ülkemizde geçerlilik çalışmasının yapılması hedeflenmiştir. Çalışmamıza Hacettepe Üniversitesi Geriatri Polikliniğine başvuran 89?u erkek, 147?si kadın olmak üzere 65 yaş ve üzeri toplam 236 hasta alındı. Hastalara ait dört grup veri (antropometrik ölçümler, biyokimyasal belirteçler, üç günlük diyet kaydı ve geriatrik değerlendirme skalaları) kaydedildi. Hastalara kısa ve uzun MNA uygulandı. MNA sonuçlarından habersiz iki klinisyen bu dört grup veriyi kullanarak hastaların beslenme durumlarını değerlendirdi. Klinisyen değerlendirmeleri ile kısa ve uzun MNA sonuçlarının uyumuna bakıldı. 214 yaşlıya uzun MNA uygulandı; %55,1?inin normal, %29,9?unun riskli ve %15?inin malnütre olduğu saptandı. 236 yaşlı MNA-SF ile değerlendirildi; %48,3?ünün normal, %32,2?sinin riskli ve %19,5?inin malnütre olduğu saptandı. MNA ve MNA-SF arasındaki (kappa uyumu 0.75) uyum iyi düzeyde idi. MNA?nın sensitivite ve spesifitesi sırasıyla %92 ve %86, MNA-SF?in sensitivite ve spesifitesi ise sırasıyla; %94 ve %81 olarak saptandı. Klinisyen değerlendirmesi ile MNA?nın uzun ve kısa formları arasındaki uyum, kappa istatistiği ile değerlendirildin de (sırasıyla kappa katsayıları; 0.68 ve 0.66), iyi düzeyde bulundu. Çalışma sonucunda MNA testinin uzun ve kısa formlarının Türkiye?de yaşlıların taranmasında geçerli bir yöntem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of malnutrition, which is a common disease in geriatric population and associated with increased morbidity and mortality, is quite important. There is no biochemical indicator as a gold standard for malnutrition diagnosis. Thus various methods are used worldwide for screening of malnutrition. The most commonly used one is Mini Nutritional Assessment(MNA) among these methods both in our country and worldwide. There are two forms of MNA: the long and the small one (MNA-SF). In this study, it was intended to perform the validity study of MNA and MNA-SF in our country. Our study included 236 patients (89 male and 147 female) aged 65 years and older, who admitted to Hacettepe University Geriatrics Outpatient Clinic. Four groups of data regarding patients were recorded (anthropometric measures, biochemical indicators, 3-days diet record and geriatric assessment scales). Short and long form of MNAs were performed in patients. Two clinicians blinded to MNA results evaluated the nutritional status of patients by using these four groups of data.The agreement between the results of MNA?s long and short forms was observed by clinician?s evaluations. The long MNA was performed in 214 elderly adults; 55.1% of them were found to be normal, 29.9% as at risk and 15% as malnutrited. 236 elderly adults were assessed by MNA-SF; 48.3% of them were found to be normal, 32.2% as at risk and 19.5% as malnutrited. Agreement between MNA and MNA-SF (kappa agreement 0.75) was at a good level. Sensitivity and specificity of MNA were found to be 92% and 86%, respectively while sensitivity and specificity of MNA-SF were found to be 94% and 81%, respectively. Agreement between MNA?s long and short forms by clinician?s evaluation was found to be good when assessed with kappa statistics (kappa coefficients; 0.68 and 0.66, respectively).As a result, it was suggested in this study that MNA test with long and short forms is a validated method for the screening of elderly adults in Turkey.