Rast makamında dinletilen müziğin şizofrenik hastalarda işitsel halusinasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of music composed in rast makam on auditory hallucination and life quality in schizophrenic patients
- Tez No: 339495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA TEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, rast makamında dinletilen müziğin şizofrenik hastalarda işitsel halüsinasyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yarı deneysel desendeki bu çalışmanın örneklemini şizofreni tanısıyla hastanede yatan ve işitsel halüsinasyonu olan toplam 28 hasta oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (PBDÖ), İşitsel Halüsinasyon Özellikleri Anketi, Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) ve Taburculuk Sonrası İzlem Formu ile toplanmıştır. Veri toplama araçları hastalar hastaneye yattığında, taburcu olurken, taburculuk sonrası 1., 3. ve 6. ayda uygulanmıştır. Çalışma grubundaki hastalara rast makamındaki müzikler MP3 yardımı ile dinletilmiş, kontrol grubundaki hastalara müzik dinletilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the research is to determine the effect of music in rast makam on auditory hallucination and life quality of schizophrenic patients. The subject of this study performed in semi-experimental pattern consists of 28 patients that are hospitalized with schizophrenia diagnosis and who have auditory hallucination. Data is collected by personal information form, scale for the assessment of positive symptoms (SAPS), characteristics of auditory hallucinations questionnaire and quality of life instrument (WHOQOL-BREF) and monitoring after discharge form. The data collection tools were applied to the patients after hospitalization in month 1, 3 and 6. patients in study group were made listen to music in straight mode with the help of MP3 player while patients in control group were not made listen to music. It was determined in monitoring during and after hospitalization that auditory hallucination properties point and hallucination sub group points of SAPS decreased after discharge. It was determined that physical, environmental and national field points among life quality sub groups (except social field) of the patients in study group in the instant of hospitalization and 6 months after discharge were significantly different.