Derinlik sıçraması optimal platform yüksekliği ile anaerobik güç ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the optimal platform height of a depth jump and anaerobic power
  1. Tez No: 339515
  2. Yazar: BURAK GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, 19-26 yaş erkek basketbol ve hentbolcularda derinlik sıçraması optimal platform yüksekliği ile anaerobik güç ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan lisanslı ve aktif olarak spor hayatını devam ettiren yaş ortalamaları 22,07±2,19 yıl, boy ortalamaları 191,20±10,11 cm, vücut ağırlıkları 89,51±12,13 kg, vücut yağ oranlar %12,39±4,66, antrenman yaşları 12±2,07 yıl olan 15 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklere 4 farklı platform yüksekliğinden (20 cm, 30 cm, 40 cm, 50 cm) eller belde olmak suretiyle derinlik sıçraması yaptırılmıştır. Derinlik sıçrama değerlerinin belirlenmesi Sport Expert SE-JT 100 sıçrama ölçer cihazı kullanılarak yapılmıştır. Sıçrama yüksekliği ve havada kalış süresine bakılmıştır. Anaerobik güç ölçümü ise, 6x35 metre tekrarlı anaerobik sprint testi (RAST) ile yapılmıştır. Deneklerin anaerobik güçleri, RAST verilerine göre hesaplanmıştır. Her bir sporcu için elde edilen derinlik sıçraması optimal platform yüksekliği ve anaerobik güç ölçümü ile elde edilen veriler Shapiro Wilk tanımlayıcı istatistik testi değerlendirilmesi sonrasında verilerin non-parametrik nitelik taşıdığı görülmüştür. Bu sebepten dolayı aralarındaki ilişkiye Spearman Korelasyonu ile bakılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Tüm işlemler SPSS 17 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was conducted to determine the relationship between the optimal platform height of a depth jump and anaerobic power in basketball and handball male players at the age of between 19 and 26. Materials and Methods: 15 licensed male student athletes, who were actively engaged in sports, from the Academy of Physical Education and Sports of Aksaray University voluntarily participated in the study. Of the athletes, average of the age was 22.07±2.19 years, average of the height was 191.20±10.11 cm, body weight was 89.51±12.13 kg, body fat percentage was %12.39±4.66 and the training age was 12±2.07 years. The subjects were instructed to perform depth jumps from a platform with 4 different heights (20 cm, 30 cm, 40 cm, and 50 cm) with akimbo position. Sport Expert SE-JT 100 jump meter was used to obtain the values of depth jumps. The height of jump and the endurance were measured. A 6x35 m running-based anaerobic sprint test (RAST) was used to measure anaerobic power. Anaerobic power of subjects was calculated by data from RAST. The data derived from optimal platform height of depth jumps and the measurement of anaerobic power for each athlete was evaluated by Shapiro Wilk descriptive statistical test which showed that data was non-parametric. Thus, the relationship was assessed by Spearman Correlation to evaluate the results. All calculations were performed using SPSS 17 packet program.