Sıçanda penisilinle oluşturulan epilepsiye molsidominin etkisi
The effect of molsidomine on penicillin induced epilepsy
  1. Tez No: 339516
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMRE KOCACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Molsidomin, karaciğerde metabolize olarak aktif bir metabolit olan linsidomin (SIN-1)?e dönüşür. SIN-1 nitrik oksit (NO) salan, kararsız bir bileşiktir. Bu konuda yapılan çalışmaların sonuçları tutarsız olmasına rağmen NO?nun epilepsi patofizyolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, molsidominin penisilin ile indüklenmiş epileptiform aktivite üzerine etkisini araştırmaktır Materyal ve Metot: Bu çalışmada 220±30 g ağırlığında erişkin erkek Wistar sıçanlar kullanıldı. Üretan anestezisi (1.25 g/kg) altında, kafatasının kaldırılması ile sol serebral korteks açığa çıkarıldı. Epileptiform aktivite, 500 IU penisilin G sodyum tuzunun sol lateral ventriküle mikroenjeksiyonu ile oluşturuldu. Molsidominin; 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg dozları intraperitoneal olarak penisilin G sodyum tuzu enjeksiyonundan 30 dakika önce verildi. Bulgular: Molsidomin (50 mg/kg), spike frekansını penisilin enjeksiyonundan sonra ilk 40 dakika içerisinde ve 125 ile 130. dakikalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttı (p0.05). Sonuç: Sunulan çalışma, molsidominin penisilin ile indüklenmiş epileptiform aktivite üzerine antikonvulsan etki oluşturduğunu gösterdi. Bu sonuç, NO?nun endojen bir antikonvulsan madde olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Molsidomine is metabolized in the liver to the active metabolite linsidomine (SIN-1). SIN-1 is an unstable compound that releases nitric oxide (NO). NO is considered to play a role in the pathophysiology of epilepsy, although the results of experiments on this subject are often discrepant. The aim of our study is to investigate the effect of molsidomine in penicillin-induced epileptiform activity. Material and Method: In this study adult male Wistar rats weighing 220±30 g were used (n=40). The left cerebral cortex was exposed by craniotomy under urethane-anesthesia( 1.25 g/kg). The epileptiform activity was induced by microinjection of 500 IU penicillin G sodium salt (200 IU/1 ?l) into the left lateral ventricle. Molsidomine was given at doses of 50 mg/kg, 100 mg/kg, 200 mg/kg intraperitoneally 30 minutes before penicillin G sodium salt injection. Results: Molsidomine (50 mg/kg) significantly reduced the spike frequency in the first 40 minutes and between 125th and 130th minutes after penicillin injection (p0.05). Conclusion: In the present study, it was shown that molsidomine produced an anticonvulsant effect on penicillin induced epileptiform activity. This result suggests that NO may be an endogenous anticonvulsant substance.