Uçlardaki rijit bölgelere şekil değiştirme pekleşmesi ve yumuşaması gösteren yaylarla bağlanmış çubuklardan oluşan düzlemsel çerçevelerin analizi
- Tez No: 33954
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz Bazı bağlantılardaki moment-dönme ilişkisindeki yumuşama davranışının sebebi, çelik yapılarda kiriş ve/veya bağlantı elemanlarının yerel burkulması, betonarme yapılarda ise beton kesitin zorlama sonucu alanının çatlaklar ve ezilmelerle küçülmesidir. Bu tür etkiler yapıların yük taşıma kapasitesini büyük ölçüde azaltabilir. Bu tezde, şekil değiştirme pekleşmesi ve yumuşaması gösteren bağlantılar içeren, uçlarında rijit bölgeler bulunan, elastik çubuklardan oluşan düzlemsel çerçeve analizi sunulmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı, yarı-rijit çerçevelerin en son mukavemeti ve stabilitesi üzerinde şekil değiştirme yumuşaması davranışı gösteren bağlantıların etkisini araştırmaktır. Yarı-rijit bağlantı ları modellemek için dört parametreli Richard fonksiyonu kullanılmaktadır. Richard fonksiyonu için, değişik bağlantı tiplerine ait fonksiyonların parametreleri literatürde bulunmaktadır. Bu parametreler incelenecek sisteme ait bilgilerle birlikte programa girilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The strain-softening behavior in the moment-rotation relation at some connections is caused by the local buckling of the beams and/or connection elements in steel structures and by the decrease in the concrete area in the cross-section as a result of cracking and crushing in reinforced concrete structures. The load carrying capacity of structures may be decreased to a great extent by this type of effects. In this thesis, the analysis of planar frames, made up of elastic members with rigid end sections at the two ends, involving connections that exhibit strain-hardening and strain-softening is presented. The main aim of this study is to investigate the effect of the connections exhibiting strain-softening behavior on the ultimate strength and stability of flexibly-connected frames. Richard function with four parameters is used to model the flexible connections. The parameters of the Richard function for various types of connections are found in the literature. These parameters are inputted into the program along with the other informations pertaining to the system to be studied.