Adana'da üretilen bir katkı maddesinin betona etkisinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 33953
- Danışmanlar: PROF. DR. TEFAKUR HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
VII oz Adana Bölgesinde bir fabrika tarafından üretilen kimyasal katkı maddesi ile Uluslararası patentli 2 beton katkı maddesinin beton mukavemetine ve işlenebilirliğe olan etkisi deneysel olarak detaylı şekilde araştırılmıştır. Bu ithal edilen 2 kimyasal katkı maddesi ile Adana Bölgesinde üretilen kimyasal katkı maddesi kullanılarak TSE'ye uygun olarak çok sayıda deney yapılmıştır. Deney sonuçları grafiksel ve analitik olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak Adana Bölgesinde üretilen kimyasal katkı maddesinin Uluslararası patentli üretilen kimyasal katkı maddesine göre işlenebilirliğe az bir etkisi olmasına rağmen mukavemet artışına etkisi olmamış, bilakis az da olsa bir miktar düşüşe neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The effects of a chemical produced by a factory in Adana as a substitute for a similar imported concrete admixture of an international brand on workability and strength of concrete has been experimentally investigated by a comprehensive comparative study of this chemical against two commonly used imported admixtures. The results of a significant number of tests performed in accordance with the relevant Turkish Standards have been expressed in graphical and analytical forms. In conclusion, the local chemical has been found less efficient than the commonly used international brands.