Çağdaş Türk bestecisi İlhan Baran'ın tüm piyano eserlerinin piyano eğitiminin çeşitli aşamalarında kullanılabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 33958
  2. Yazar: Z.DUYGU ZÜMRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BOGUSLAW WODKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
rv öz Türkiye'de çok sesli müzik eğitimi veren konservatuvarlarda ve diğer kurumlarda temel eğitim, doğal olarak klasik müziğin doğup geliştiği Baü esaslarına göre verilmektedir. Cumhuriyet döneminden sonra yapılan atılımlarla müziğimiz evrensel olma yoluna girmiş ve bu yolla bir çok eser ortaya çıkmıştır. Bu durumda bestecilerimizin eğitim amacı ile yazmış oldukları eserlerinin de kullanılması, temel alınması çağdaş Türk müziğinin gelişmesi ve bu yolla yeni bir çok eserin ortaya çıkması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic education in conservatories and other institutions that give musical education, in Turkey, is done according to the principles of the Western world where classical music has developed. With the progress achieved after the Republic, our music evolved and many successful works were created. Our composers have also written works with the intention of using in education. The use of these works and the acception of these as the basis will be of education beneficial for the improvement of contemporary Turkish music, and in turn, many new works of music will be created.