Orta anadolu ve Gap bölgelerinde yetiştirilen değişik arpa ve buğday genotiplerinin bor beslenme statüsünün belirlenmesi
  1. Tez No: 33959
  2. Yazar: AYFER ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZ Bu araştırma Orta Anadolu ve GAP Bölgesi koşullarında yetiştirilen değişik arpa ve buğday genotiplerinde B toksisitesi ve diğer mikrobesin elementlerinin statülerini saptama amacıyla yapılmıştır. Orta Anadolu bölgesinde tarla koşulları altında yetiştirilen buğday ve arpa genotiplerinde geniş çapta B toksisitesi problemi görülmüş ve Eskişehir'e göre özellikle Konya topraklarının aşırı B konsantrasyonları göstermesi, Konya bölgesinde çok yaygın olarak B toksisite simptomlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. GAP Bölgesinde ise B toksisitesi simptomlarına rastlanmamıştır. Bitkilerin Fe, Mn ve Cu beslenme statülerinin de optimum düzeylerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this MSc thesis was to study importance of B toxicity in cereals grown in the Central Anatolia and GAP regions and additionally to determine nutritional status of cereals with other micronutrients, i.e. Fe, Mn, Cu. The results obtained showed that B toxicity is mainly widespread in the Central Anatolia, especially in Konya, while in the GAP region no toxicity symptoms were observed in plants. Correspondingly, soil concentrations of plant available B are too high in the Central Anatolia and very low in the GAP region. Nutritional status of cereals with Fe, Mn and Cu was in the optimum range in the both regions.