Kayma ve geometrik merkezleri çakışmayan kesitlere sahip daire eksenli çubukların titreşimi
- Tez No: 33957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBİL HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
-VII- ÖZ Bu çalışmada, elastik, homojen, izotrop malzemeden yapılmış, kayma ve geometrik merkezleri çakışmayan, eksen boyunca değişmeyen bir kesite sahip doğru ve daire eksenli çubukların düzlemine dik serbest titreşim frekanslarının elde edilmesi amacı ile Taşıma Matrisi Metodu kullanılmıştır. Dinamik haldeki eleman taşıma matrisi Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemi yardımı ile sayısal olarak hesaplanmıştır. Burulmada kesit çarpılması ihmal edilerek, Timoshenko Kiriş Teorisi ile olayı idare eden yere göre birinci, zamana göre ikinci dereceden 6 adet diferansiyel denklem takımı elde edilmiştir. Bu denklemler daire eksenli çubuklar ile doğru eksenli çubukların girişimli burulma-eğilme serbest titreşim davranışları için ayrı ayrı çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar mevcut literatür sonuçları ile karşılaştırılarak tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT In this study, the method of transfer matrix has been used for the purpose of determining the out-of-plane free vibrations of either straight or circular bars having a constant cross-section with non-coincident shear and geometric centers of an elastic, homogeneous, and isotropic material. The element transfer matrix for the dynamic case has been determined numericaly by the Complementary Functions Method. Neglecting the cross-sectional warping due to torsion, a set of six differential equations governing this phenomenon which are first order with respect to position and second order with respect to time are obtained with the help of the Timoshenko Beam Theory. These equations are solved for coupled bending-torsion free vibration separately for straight and circular bars. Having verified the results obtained herein by comparing them with those presented in the relevant literature for miscellaneous cases, the generalized results of this study are presented in the form of both tables and graphics.