Kendiliğinden nanoemülsifiye olan ilaç taşıyıcı sistemler
Self nanoemulsifying drug delivery systems
  1. Tez No: 339586
  2. Yazar: ŞEYDA AKKUŞ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN TIRNAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmanın amaçları, aseklofenak içeren kendiliğinden emülsiyon oluşturan formülasyon geliştirmek ve in vivo etkinliğini değerlendirmektir. Formülasyondaki en uygun yağ, YEM ve YYEM oranlarının belirlenmesi için üçgen faz diyagramları oluşturulmuştur. Km oranı 8:1 olduğunda, emülsiyon oluşturma özelliğinin iyi olduğu görülmüştür. Sindirilen formülasyon Labrafac? Lipophile WL1349 (yağ, 7.4%), Labrasol? (YEM, 82.2%) and Capmul? MCM C8 (YYEM, 10.4%) kullanılarak; sindirilmeyen formülasyon ise Maisine? 35-1 (yağ, 7.4%), Cremophor? RH40 (YEM, 82.2%) ve Brij? O10 (YYEM, 10.4%) kullanılarak hazırlanmıştır. Su ile oluşturulan nanoemülsiyonlar, sindirilen ve sindirilmeyen formülasyonlar için sırasıyla 12.9±0.1 ve 10.7±0.1 nm damlacık büyüklüğü; 0.123±0.006 ve 0.075±0.005 polidispersite indeksi vermişlerdir. Damlacık büyüklüğü üzerine dilüsyon oranının ve pH?nın etkisi, pH 1.2; 4.5; 6.8, FaSSIF ve FeSSIF ortamları kullanılarak çalışılmıştır. Sindirilmeyen formülasyonların dört ay süresince dayanıklı kaldığı gözlenmiştir. Karragen indüklü pençe ödemi modeli (10 mg/kg aseklofenak) kullanılarak in vivo farmakodinamik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre pH ve dilüsyonun damlacık büyüklüğü üzerine anlamlı bir etkileri yoktur. Aseklofenağın FaSSIF ve FeSSIF ortamlarından salımı açlık-tokluk durumundan bağımsızdır. Geliştirilen formülasyonlarla antienflamatuvar etkinlik erken başlamış ve nanoemülsiyonlardan daha uzun sürmüştür. Üçgen faz diyagramı, lipoliz, pH ve dilüsyon oranı üzerinde yapılan çalışmalar, optimal formülasyon geliştirilebilmesi için önemli ve etkin bir strateji sunmaktadır. Veriler, geliştirilen formülasyonun aseklofenak gibi suda zayıf çözünen ilaçların biyoyararlanımını artırmak için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to prepare SNEDDS containing aceclofenac and to evaluate its in vivo efficacy. Pseudo-ternary phase diagrams were constructed to optimize the percentage of oil, surfactant and cosurfactant. The efficiency of the emulsification was good when Km was 8:1. An optimized formulation consisting of Labrafac? Lipophile WL1349 (oil,7.4%), Labrasol? (surfactant,82.2%) and Capmul? MCM C8 (cosurfactant,10.4%) was selected for digestible SNEDDS; Maisine? 35-1 (oil,7.4%), Cremophor? RH40 (surfactant,82.2%) and Brij? O10 (cosurfactant,10.4%) for nondigestable SNEDDS. Nanoemulsions formed with water showed good properties with droplet size of 12.9±0.1 and 10.7±0.1 nm; polydispersity index of 0.123±0.006 and 0.075±0.005 for digestable and nondigestable SNEDDS, respectively. The effects of dilution and pH on the droplet size were examined using pH 1.2; 4.5; 6.8, FaSSIF and FeSSIF simulated media. The nondigestable SNEDDS remained stable for up to four months. In vivo pharmacodynamic studies were carried out using carrageenan-induced rat-paw-edema-model (10mg/kg aceclofenac). The results indicate that dilution and pH had no real effect on the droplet size. The release of aceclofenac in FaSSIF and FeSSIF media showed that was independent of fed and fasted states. With developed SNEDDS, the antiinflammatory activity started earlier and took a long time than the nanoemulsion system. The studies on ternary phase diagrams, lipolysis, pH and dilution rate offered a valuable and efficient strategy for developing and optimizing SNEDDS to obtain optimal formulations. The data suggest that the use of SNEDDS can provide a potential way to enhance the bioavailability of poorly water soluble drugs such as aceclofenac.