Mandibular anterior segmental osteotomilerde osteotomize segmentin değişik miktarlardaki süperior repozisyon simulasyonları sonrasında greftli ya da greftsiz olarak uygulanan farklı fiksasyon konfigürasyonlarının erken dönem etkilerinin biyomekanik açıdan incelenmesi
Biomechanical evaluation of early effects of different fixation configurations applied with or without grafting material after various amounts of superior repositioning of the osteotomized segment in mandibular anterior segmental osteotomies
- Tez No: 339585
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı mandibular anterior segmental osteotomiler sonrasında vertikal, horizontal ve oblik anterior oklüzal kuvvetler altında farklı fiksasyon konfigürasyonlarının ve osteotomi boşluğunun rekonstrüksiyonu için kullanılan greft materyalinin mekanik davranışının incelenmesidir. Bu çalışmada kadavra mandibulasının CBCT verilerinden elde edilen üç boyutlu sonlu eleman modellerinde mandibular anterior segmental osteotominin 3 ve 5 mm miktarlardaki süperior repozisyonları simule edilmiştir. Tüm süperior repozisyon modelleri için greftli ve greftsiz olmak üzere iki ayrı model oluşturulmuştur. Osteotomi boşluğu demineralize dondurulmuş kurutulmuş blok kemik allogrefti ile rekostrükte edilmiştir. Greftli ve greftsiz modeller için iki adet sağ ve sol L plak ile iki adet I plaktan oluşan üç farklı fiksasyon konfigürasyonu oluşturulmuştur. Osteotomize segment üzerinde üç yönde çiğneme kuvvetlerini yansıtan anterior oklüzal kuvvetler simule edilmiştir. Von Mises ve asal stres değerleri osteotomize segmentin farklı miktarlardaki süperior repozisyon simulasyonları için hesaplanmıştır. Bu çalışmada sağ L plak konfigürasyonunun diğer fiksasyon yöntemleri ile karşılaştırıldığında en stabil fiksasyonu sağladığı sonucuna varılmıştır. Plaklar ve vidalar üzerindeki en yüksek Von Mises stres değerleri ve kemikler üzerindeki en yüksek asal stres değerleri greftsiz modellerde bulgulanmıştır. Von Mises ve asal stres değerleri 5 mm süperior repozisyonda 3 mm süperior repozisyona göre daha yüksek bulunmuştur. Greft materyali fiksasyonlar ve kemik üzerindeki streslerin azalmasına belirgin oranda katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the mechanical behavior of different fixation methods and the graft material used for the reconstruction of the osteotomy gap under vertical, horizontal and oblique anterior occlusal loads following mandibular anterior segmental osteotomies. In this study 3 and 5 mm of superior repositioning of mandibular anterior segmental osteotomies were simulated on the 3D finite element models obtained from CBCT data of cadaver mandible. Two distinct models which were either grafted of non-grafted were created for all superior repositioning models. The osteotomy gap was reconstructed with demineralized freze-dried block bone allograft. Three different fixation configurations consisting of two right and left L plates and I plates were created for grafted and non-grafted models. Anterior occlusal forces reflecting chewing forces in three directions were simulated on the osteotomized segment. Von Mises and principal stress values were calculated for simulations of different amounts of superior repositioning of the osteotomized segment. It was concluded that the right L plate configuration provided the most stable fixation compared with other fixation methods used in this study. The highest Von Mises stress values on the plates, screws and principal stress values on the bones were found in non-grafted models compared with grafted models. Von Mises and principle stress values were found to be higher in 5 mm superior repositioning models when compared with 3 mm superior repositioning models. The graft material had a significant contribution for reducing stress values on fixations and bone.