Sıvı faz mikroekstraksiyon tekniği ile bazı Beta-2-agonistlerin sığır idrarında kapiler elektroforez ve gaz kromatografi kütle spektrometrisi yöntemleri ile tayini
Determination of some Beta-2-agonists in bovine urine with liquid phase microextraction by capillary electrophoresis and gas chromatography mass spetrometry
  1. Tez No: 339588
  2. Yazar: MURAT FARUK US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma ile gelişimi hızlandırıcı olarak hayvanlarda kullanımı yasak olan ß2-agonistlerden klenbuterol (CBT, pKa=9.63), mabuterol (MBT, pKa=9.63), mapenterol (MPT, pKa=9.78) ve simbuterol (CIBT, pKa=9.40)'ün idrar numunelerinde aynı anda analizi için DLLME?SFO ve DLLME olmak üzere iki farklı dispersive sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilip kapiler elektroforez (CE) ve gaz kromatografi-kütle spektrometresine (GC-MS) uyarlanmıştır. CE'de en iyi sonuçlar, BGE olarak 20 mM derişiminde pH'sı 9.6 borat tamponunun ve 0.10 mM SDS kullanılmasıyla elde edilmiştir. Ayırım, eritilmiş silika kapilerde (50 ?M iç çaplı, etkin uzunluğu 64.5 cm), 32 °C'de 50 mbar basınçla 5 s süreli hidrodinamik enjeksiyon ve 20 kV potansiyel uygulanarak gerçekleştirilmiştir. CE'de elektrokinetik enjeksiyon da denenmiş ve 5 s süreli kapiler kolonda su tabakası (water plug) oluşumu ile beraber 11 s enjeksiyon süresi kullanılmıştır. GC-MS yönteminde ise difenildimetilpolisiloksan (%5:%95) içerikli (30 m uzunlukta, 0.25 ?m film kalınlığında, 0.25 mm çaplı) ayırma kolonu ve türevlendirici olarak BSTFA:TMCS (99:1) kullanılmıştır. CE yönteminde gözlenebilme sınırı (LOD) klenbuterol, mabuterol, mapenterol ve simbuterol için sırasıyla 1.9, 1.8, 3.4 ve 37.0 ?g L-1 GC-MS yönteminde ise 0.08, 0.07, 0.05 ve 0.29 ?g L-1 olarak tespit edilmiştir. Geliştirilen her iki yönteminde geçerli kılma parametrelerinin değerlendirilmesi sonucunda yöntemlerin seçici, doğru, duyarlı ve tekrarlanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study two different microextraction methods namely DLLME-SFO and DLLME, were developed and combined with GC-MS and CE for the determination of four ß2?agonists (cimbuterol (CIBT, pKa=9.40), clenbuterol (CBT, pKa=9.63), mabuterol (MBT, pKa=9.63) and mapenterol (MPT, pKa=9.78)) in bovine urine. The use of these ß2?agonists as growth promoters is forbidden. The best results were obtained with CE when 20 mM and pH 9.6 of borax buffer and 0.1 mM of SDS were used as BGE. All separations were performed by fused-silica capillary which has a length of 64.5 cm with inner diameter of 25 ?m. Separation temperature was 32°C a potential of 20 kV was applied and hydrodynamic injection conditions were 50 mbar and 5 s In addition, electrokinetic injection was investigated and it was found that optimum injection time was 11s with water plug for 5 s. GC-MS separations were performed by diphenyldimethyl polysiloxan (5%:95%) fused-silica capillary column (30 m in length, 0.25 mm i.d., 0.25 mm film thickness) and analytes were derivatised with BSTFA:TMCS (99:1). The limits of detection (LOD) for CBT, MBT, MPT and CIBT were 1.9, 1.8, 3.4 and 37.0 ?g L-1 respectively in CE. The limits of detection (LOD) for CBT, MBT, MPT and CIBT were 0.08, 0.07, 0.05 and 0.29 ?g L-1 respectively in GC-MS. After the evaluation of validation parameters for both of the developed methods, it was concluded that the methods were selective, sensitive, precise and accurate.