Hastane laboratuvarı ve kanalizasyonundan izole edilen enterobacteriaceae cinslerinde plasmid kodlu III.kuşak cephalosporin dirençliliğinin dağılımı, R-plasmidlerinin konjugasyon ve transformasyon ile aktarılabilirliğini
- Tez No: 33960
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1 öz Bu çalışmada Ç.Ü. Tıp Fakültesi Balcah Hastanesi Merkez Laboratuvariarı Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Hastane kanalizasyonundan izole edilen bakterilerde dirençliligin frekansı, dirençliliğin orijini, dirençliliğin hassas suçlara konjugasyon ve transformasyonla transfer frekansları araştırılmıştır. Dirençliliğin saptanması için HI kuşak Cephalosporinîer (Ceftriaxone, Cefiizoxime ve Cefotaxime) kullanılmıştır. Merkez laboratuarlarından izole edilen suşiarm %48'inin ZOX“a, %50'sinin CRO'ya, %55'inin CDCe ve %4?.3”ünön her üç antibiyotiğe dirençli oldukları saptanmıştır. Hastane kanalizasyonundan seçilen suşiarm %30'unun ZÖJCa, %31.8'inin CRO'ya, %33.8'ınin CTX'e ve %29.8'inin her üç antibiyotiğe de dirençli oldukları saptanmıştır. Ethidium Bromide (EB) ve Acridine Orange (AO) plasmid eliminasyonu çalışmalarında eliminator olarak kullamlmıştır. Acridine Orange ve Ethidium Bromide ile yapılan plasmid eliminasyonu çalışmalarında, laboratuvar izolatlannda % 11.7-33, kanalizasyon izolaüannda ise %12-42 oramnda plasmid eliminasyonu sağlanmış olup, dirençliliğin aynı oranda piasmid-kodlu olduğu saptanmıştır. ( Laboratuvar izolatlan arasında konjugasyon gerçekleşmezken, kanalizasyon izolatları arasında bu oran %12-48 düzeyinde bulunmuştur. Kanalizasyon bakterilerinden izole edilen piasmidlerin aynı ortamdan izole edilen hassas bakterileri %6.9-37.48 oramnda transibrme ettikleri saptanmıştır. Plasmid-kodiu dirençliiik taşıdıkları belirlenen suşlardan ekstrakte edilen p- laktamase enziminin 38.000 daltonmoleköier ağırlığa sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ih this research were investigated that frequency of antibiotic resistances, origins of resistance (Chromosomal or Plasmid-mediated), transfer of resistances from resistant to sensitive bacteria with conjugation, transformation, and Its frequency in laboratory and sewage isolates of Çukurova Universty Balcali Hospital. IH Generation Cephalosporins (Cefiizoxime ZOX, Ceftriaxone CRO, and Cefotaxime CTX) are used for determination of resistances. Determined that resistance frequency against 48% Cefiizoxime, 50% Ceftriaxone, 55% Cefotaxime, and 47.3% against using tree antibiotics in laboratory isolates, and 30% Cefiizoxime, 31.8% Ceftriaxone, 33.8% Cefiizoxime, and 29.8% against using tree antibiotics in sewage isolates. In piasmid elimination studies are used Acridine Orange and Etdidium Bromide as eliminator. Piasmid curing were determined 11.7-33% in hospital laboratory isolates and 12-42% in hospital sewage isolates with Acridine Orange (20pg/mL) and Ethidium Bromide (10~5M). Conjugation was determined 12-48% between sewage isolates, but wasn't found among isolated bacteria from hospital laboratory. Transformation were determined 6.9-37.48% between sensitive bacteria and R-plasmids which were isolated from plasmid-coded resistant bacteria. The p-lactameses which are 38.000 daltons were isolated from piasmid- mediated resistant bacteria