Afyonkarahisar bölgesinde respiratuar sinsityal virus enfeksiyonu epidemiyolojisi
The epidemiology of respiratory syncytial virus infection in Afyonkarahisar region
- Tez No: 339612
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALPAY, PROF. DR. GÜLAY DEMİRCİN, YRD. DOÇ. DR. MELTEM UĞRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: RSV, 2 yaş altı çocuklarda en önemli ASYE etkenidir. Özellikle6 aydan küçük çocuklar, prematüreler, KKH ve KAH olanlar ve immün sistemhastalığı olan çocuklar daha çok etkilenmektedirler. Çalışmamızda klinik olarakASYE tanısı alan 2 yaş altındaki hastaların, RSV enfeksiyonu sıklığının, RSVenfeksiyonlarına zemin hazırlayan risk faktörlerinin ve klinik özelliklerininaraştırılmasını amaçladık.Gereç ve Yöntem: Ekim 2008 ve Ekim 2010 yılları arasında Afyon KocatepeÜniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Çocuk polikliniğine başvuran veyaservisinde yatan, 2 yaş altı, klinik olarak ASYE nedeniyle takip edilen 189 hastaçalışıldı. Hastalardan nazofarengial swap yöntemi ile iki örnek alındı.Örneklerden biri Corıs BıoConcept markalı `RSV Respi-Strip' test kiti ileİmmünokromatografi yöntemiyle; diğeri Remel markalı `PathoDx RespiratorySyncytial Virus Kiti' ile İFA yöntemiyle çalışıldı.Hastalarımızın istatistiksel değerlendirmesi için SPSS for Windows 16,0istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda Fisher's Exact test ve kikaretesti kullanıldı. Elde edilen p değeri 0,05'den küçükse sonuç anlamlı,büyükse sonuç anlamsız olarak kabul edildi.Bulgular: Hastalarımızda RSV sıklığı %34 olarak saptandı. Erkeklerde %40,7,kızlarda %23,7 idi, arada istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Yaş gruplarındanen sık 0-6 ay arasında RSV enfeksiyonu saptandı. Epidemiyolojik olarak en sıkOcak ve Mart aylarında RSV pozitifliği görülmekle birlikte azalarak Haziranayına kadar devam etti. Klinik olarak dispne RSV pozitif olan hastalarda anlamlıyüksek saptandı. Klinik seyre göre uyguladığımız tedavinin etkinliğinde, RSVpozitif ve negatif hastalar arasında fark görülmedi.Sonuç: İki yaş altı çocuklarda ASYE etkenlerinin başında gelen RSV, özelliklerisk grubu hastalarda (KKH, KAH, prematürite vb.) önemli mortalite ve morbiditenedenidir. Afyonkarahisar bölgesinde RSV'ye bağlı ASYE en sık kış veilkbaharda görüldü. Tanı yöntemlerinden İmmünokromatografinin İFA'ya göresensitivitesi %88, spesifitesi %100 ve genel diagnostik oranı %96 olarakbelirlendi. Sonuç olarak iki yaş altı çocuklarda önemli mortalite ve morbiditenedeni olan RSV'nin hızlı tanı yöntemleri ile epidemiyolojik çalışmalarınınyapılarak proflaksi için yüksek riskli hastaların belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: RSV, in children under 2 years of age, is the mostimportant cause of LRTI. Especially in children younger than 6 months,prematurity, children having CHD, CPD and immune-system disease are moreaffected. In our study, we aimed to investigate the clinical characteristics and riskfactors predisposing to RSV infections of the frequency of RSV infection in LRTIpatients that are under 2 years of age.Materials and Methods: 189 patients were studied due to ARI between October2008 and October 2010, which are inpatient or outpatient in Afyon UniversitySchool of Medicine and Children?s Pediatric Emergency. Two examples weretaken from the patients by nazofarengial swap method. One of the examples wasstudied by Coris BioConcept branded `RSV Resp-Strip? test kit withimmunochromatography method and the other was studied by Remel branded`PathoDx Respiratory Syncytial Virus Kit? with IFA method.SPSS for Windows statistical package program was used for statistical evaluationof patients. Fisher?s exact test and chi-square test was used for comparisons. If theresulting p-value was less than 0,05, the result was taken as significant; if it wasbigger than 0,05 then the results were considered as meaningless.Results: The frequency of RSV in our patients is found as 34%. In men, it was40,7% and in women, it was 23,7%, which had a significant differencestatistically. RSV infection was most common between 0-6 months.Epidemiologically RSV positivity is seen most frequently in January and Marchwith the decrease continued until June. Clinically, dyspnea was significantlyhigher in patients who were positive for RSV. In the treatment, which we applied82according to the clinical course of events, there were no difference between RSVpositiveand -negative patients.Conclusion: For children under two years old, RSV which is the main factor ofLRTI is an important cause of mortality and morbidity especially in risk patients(CHD, CPD, prematurity etc.). LRTI due to RSV in Afyon was seen most often inwinter and spring. The diagnostic methods, sensitivity of immunochromatographyagainst IFA determined as 88%, specificity and overall diagnostic rate weredetermined as 100% and 96% respectively. As a result, the reason of RSV, whichis the mortality and morbidity in children, should be identified with rapiddiagnostic methods and epidemiological studies should be done so that high-riskpatients for prophylaxis in children under two years of age.