Total diz protezi uygulanan dizlerde proksimal tibiofibular eklemin lateral diz ağrısına sebep olup olmadığının araştırılması
Lateral-sided pain at the knee which is associated with the proximal tibiofibular joint in patients with total knee arthroplasty
  1. Tez No: 339613
  2. Yazar: ANDAÇ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Proksimal tibiofibular eklem (PTFE) diz eklemi gibi sinovial bir eklemdir. Diz eklemine yakın komşuluğu nedeniyle PTFE patolojileri lateral diz ağrısı kaynağı olabilir. İleri evre primer gonartroz olgularında son tedavi seçeneği total diz protezi (TDP) uygulamasıdır. PTFE, gerek diz eklem kavitesi ile olan birleşimi gerekse primer osteoartritten doğrudan etkilenmesi nedeniyle bu olgularda semptomatik hal alabilir ve TDP uygulaması sonrası devam eden lateral diz ağrısına sebep olarak hasta memnuniyetsizliğine sebep olabilir.İleri evre primer gonartroz etyolojisi ve genu varum deformitesi ile TDP uygulanan ve en az 1 yıl takip süresi olan 54 hastanın [49 kadın, 5 erkek; yaş ortalaması 62,2 (46-81 yaş)] 84 dizi klinik/radyolojik olarak PTFE ağrı/hasasiyeti, hamstring gerginliği, lateral eklem aralığı hasasiyeti (LEAH), PTFE tipi yönünden değerlendirildi. PTFE ağrı/hasasiyeti ile PTFE tipi, hamstring gerginliği, LEAH arasındaki istatistiksel olarak anlamlı ilişki varlığı ?2 testi kullanılarak araştırıldı.İleri evre primer gonartroz ve genu varum deformitesi nedeniyle TDP uygulanmış olgularda PTFE'de hassasiyet/ağrı izlenebilir (%7,1). PTFE'de hassasiyet/ağrı varlığı ile oblik eklem tipi (?2 test:61,714;p=.000), LEAH varlığı (?2 test:61,714;p=.000), hamstring gerginliğinin varlığı (?2 test:68.762;p=.000) arasında anlamlı ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Proximal tibiofibular joint (PTFJ) is a synovial joint. Because of proximity of PTFJ and knee joint, numerous disorders of PTFJ can present as lateral knee pain. Total knee arthroplasty (TNA) is the last treatment alternative in severe primary gonarthrosis. In those cases, PTFJ may become symptomatic due to communication between both joint cavity and the disease. For this reason, the PTFJ should be carefully evaluated for osteoarthritis in patients being considered for a TNA operation. If overlooked as an etiology of a patient?s lateral knee pain, pain from PTFJ osteoarthritis may continue post-operatively.Eighty-four knees in 54 patients (49 females and 5 males; mean age 62,2 years; range 46?81 years) with severe primary gonarthrosis, varus deformity, and at least one year follow-up were enrolled in this study in order to collect clinic and radiologic data regarding PTFJ. With regard to the type of PTFJ, 6 (%7,1) joints were horizontal and 78 (%92,9) were oblique. Pain and tenderness were observed in 6 (%7,1) PTFJs upon clinical examination (6 oblique PTFJ type). Lateral hamstring tightness and lateral joint line tenderness were found in 4 (4 oblique TFJ type) and 6 knees, respectively. All PTFJs in knees with lateral hamstring tightness and lateral joint line tenderness were painful during the physical examination. A significant relationship was found between PTFJ exam findings and PTFJ type (?2 test:61,714, p=.000), hamstring tightness (?2 test:68,762, p=.000), and lateral joint line tenderness (?2 test:61,714, p=.000).PTFJ should evaluate in detail preoperatively in knees with severe primary gonarthrosis which are going to operate by TNA. PTFJs have oblique type can produce sypmtoms due to arthritis. If lateral joint line tenderness observed in knees with arthroplasty, PTFJ should evaluated.