Peristomal cilt lezyonlarını değerlendirme aracı'nın Türkçeye uyarlanması
Turkish version of the peristomal skin lesions assessment tool
  1. Tez No: 339646
  2. Yazar: ALİ AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma peristomal cilt lezyonlarını değerlendirmek için geliştirilen Peristomal Cilt Lezyonlarını Değerlendirme Aracı'nın (SACS-Aracı) Türkçe'ye uyarlanması amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Hastanesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Stomaterapi Ünitesi'nde yapılmıştır. Araştırmaya bu ünitelerde çalışan stomaterapi hemşireleri (8 hemşire) ve bu ünitelerde takip edilen ve peristomal cilt lezyonu olan hastalar (100 hasta) dahil edilmiştir. Araştırmada veriler,
Özet (Çeviri)
The aim of this methodologic and descriptive study was to adapt The Peristomal Skin Lesions Assessment Tool's (SACS Instrument) Turkish version. The study was conducted in Gazi University Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine, İstanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine and Uludağ University Faculty of Medicine Stomatherapy Units. The nurses who are working in these units (8 nurses) and the patiens with peristomal skin lesions who are taking care in these units (100 patients) attended the study. The datas of the study were collected with,