Hemşirelik öğrencilerine peristomal cilt lezyonlarının öğretilmesinde standart hasta simülasyon yönteminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of standardized patient simulation method in teaching peristomal skin lesions to nursing students
- Tez No: 765433
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine peristomal cilt lezyonlarının öğretilmesinde standart hasta simülasyon yönteminin etkinliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 4. sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören 94 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama formları olarak“Tanıtıcı özellikler formu”,“Peristomal Cilt Lezyonları Bilgi Testi”,“Peristomal Cilt Lezyonları Değerlendirme Aracı”ve“Peristomal cilt lezyonları fotoğrafları”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması;“ön test”,“teorik eğitim”,“müdahale grubuna standart hasta simülasyon uygulaması”,“son test-1”ve eğitimden 4 hafta sonra“son test-2”yapılarak tamamlanmıştır. Öğrenciler müdahale ve kontrol grubu olarak teorik eğitim sonrası basit rastgele randomizasyon yöntemi ile ayrılmıştır. Araştırmanın müdahale grubundaki öğrencilere teorik eğitim sonrası standart hasta ile simülasyon uygulaması yapılmıştır. Simülasyon uygulaması sonrası, müdahale grubuna son test-1 uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eğitim sonrası son test-1 uygulanmıştır. Eğitimden 4 hafta sonra her iki gruba son test-2 uygulanmıştır. Verilerin analizinde; kategorik değişkenler için frekans dağılımları, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Ölçümler bakımından gruplar arasında fark olup olmadığına bağımsız örneklem testi ile bakılmıştır. Kategorik değişkenler ile gruplar arasındaki ilişkinin incelenmesindeki kare testinden yararlanılmıştır. Ayrıca zamanlara göre değişimler incelenirken sayısal ölçümler için tekrarlı ölçümler varyans analizi kategorik ölçümler için ise Cohran's Q analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, teorik eğitim sonrası standart hasta simülasyonu uygulanan müdahale grubunun; bilgi puan ortalaması daha yüksek bulunmuş, olup gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.003). Eğitimden 4 hafta sonra uygulanan sontest-2 de; ise bilginin kalıcılığı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Öğrencilerin peristomal cilt lezyon bölgesini ve tipini doğru tanımlama puanları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda; hemşirelik öğrencilerinin peristomal cilt lezyonlarına ilişkin bilgi düzeylerinin geliştirilmesinde standart hasta simülasyon yönteminin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate the effectiveness of the standard patient simulation method in teaching peristomal skin lesions to nursing students. 94 fourth grade students who are studying at Gülhane Faculty of Nursing at University of Health Sciences between the years of 2021-2022 were included.Research data collection forms were used such as“Introductory features form”,“Peristomal Skin Lesions Knowledge Test ”,“Peristomal skin lesions assessment ınstrument”and“photos of Peristomal skin lesions”. The research was completed by performing the stages of“pre-test”,“theoretical training”,“standard patient simulation application to the intervention group”,“final test-1”and“final test-2, 4 weeks after the training”.Students were separated as intervention and control groups by simple randomization method after theoretical training. The students in the intervention group of the study performed simulation practice with the standard patient after theoretical training. After the simulation application, the final test-1 was applied to the intervention group. The final test-1 was applied to the control group after the training. The final test-2 was applied to both groups 4 weeks after the training. In the analysis of the data; frequency distributions for categorical variables and descriptive statistics for numerical variables were used. The difference between the measurements of the groups was examined by independent sample testing. The chi square test was used to evaluate the relationship between categorical variables and groups. In addition, while examining the changes according to the times, repeated measurements varince analysis was used for numerical measurements, and Cohran's Q analysis were applied for categorical measurements. According to the results obtained in the study, the intervention group, which was applied a standard patient simulation after theoretical training, had a higher average score, and the difference between the groups was found to be statistically significant (p=0.003). In the final test-2 applied 4 weeks after the training; however, there was no statistically significant difference between the groups in terms of the persistence of the information(p>0,05). There was no significant difference between the groups in terms of the students' scores for correctly identifying the peristomal skin lesion site and its type. In line with the results of the research; It is recommended to use the standard patient simulation method to increase the level of knowledge of nursing students about peristomal skin lesions.