CNC Torna tezgahlarında kesme parametrelerinin teorik ve deneysel analizi-parça programı optimizasyonu
- Tez No: 33965
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
V öz Bu çalışmanın amacı, tornalama işleminde adaptif bir son işlemci geliştirerek, parça programı optimizasyonu için yeni bir yöntem geliştirmektir. Çalışmada, tornalama işleminde oluşan iki ana kesme kuvveti, BOXFORD CNC torna tezgahı ve diğer elemanlar kullanılarak ölçülmüştür. Tespit edilen bu kuvvetler, bir takım sabitleri içeren ampirik formüller olarak ifade edilmiştir. Optimizasyon için iki temel yöntem önerilmiştir. Birinci yöntem, tezgahta, ilk parçanın işlenmesi esnasında kesme kuvvetlerinin saptanması ve oluşan kuvvetlere göre optimum kesme şartlarının sağlanarak, seri imalatta bu parametrelerin değerlendirilmesini içermektedir. Diğer yöntemde ise, kesme kuvvetleri matematiksel olarak analiz edilmiş ve optimum kesme şartlan, hesaplanan bu kuvvetlere göre tespit edilmiştir. Tornalama işleminde optimizasyon ve simülasyon için, Pascal dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programın optimizasyon bölümünde optimum kesme şartları hesaplanarak parça programının otomatik olarak oluşturulması sağlanmıştır. Optimum parça programı BOXFORD CNC torna tezgahına yüklenmiş ve teorik ve deneysel neticeler kıyaslanarak, gerçek şartlarda deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The objective of this thesis is to introduce a new concept for generating adoptive post processors and optimization of part programs in turning. In this thesis, the two cutting force components have been measured. These forces were expressed in empirical form involving a number of constants. Two methods have been suggested to optimise the operation in turning. The first method was to evaluate necessary constants in force equations when machining the first component and calculating the optimum conditions for the second and subsequent components in the batch manufacturing. Whereas, in the second method, the optimum cutting parameters have been predicted by considering the predefined force constants. A computer program has been developed for simulation and optimization in turning in Pascal language. In the optimization part of the program, optimum cutting parameters were calculated and hence optimum part programs have been automatically generated. The developed part programs having the optimization procedure, have been loaded into BOXFORD CNC Lathe and in order to compare the theoretical results with those of experimental results, a number of experimental runs have been carried out.