Değişik karbonhidrat ve juvenil hormon konsantrasyonlarının ana arı ( Apis mellifera L.) kalitesine etkileri
- Tez No: 33966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV öz Bu çalışma, anaan (Apis mellifera L.) oluşacak larvalara verilen juvenil hormonun ve çeşitli karbonhidratların anaanlann gelişme sürelerine, canlı ağırlığına, meme çapına ve meme boyuna etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Karbonhidrat konsantrasyonlarının anaan kalitesine etkilerini araştımak üzere toplam 640 larva transferi yapılmış bunlardan 370 tanesi tutmuştur. Karbonhidrat ilave edilerek yapılan transferlerde ortalama canlı ağırlık, meme boyu ve meme çapı sırasıyla; 196.7±1.56 mg, 22.87±2.24 mm ve 1 1.7±1.36 mm olmuştur. Juvenil hormon uygulanan gruplarda ise ortalama canlı ağırlık ve çıkış süresi sırayla; 195.6±2.41 mg ve 11.6±1.23 gün olmuştur. Ayrıca, 0, 0.00125, 0.0125, 0.125 ve 1.250 mg/larva juvenil hormon verilerek yetiştirilen anaanlann ortalama canlı ağırlığı sırası ile 194.71*2.86, 203.96±2.72, 214.86±2.74, 184.79±2.78, 179.81±2.77 mg olarak tespit edilmiştir. Anaan olacak larvaların besinlerine ilave edilen karbonhidratlann anaanlann kalitesi üzerine önemli bir etkisinin olmadığı ancak 0.0125 mg juvenil hormon/larva uygulanmasıyla daha fazla canlı ağırlığa sahip anaanlann yetişürilebileceği görüşüne vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the effect of different carbohydrate and juvenil hormone on developmental periot, diameter and Ienght of Queen cell and weight of Queen honey bees( Apis mellifera L.) were compared. Total of 640 one day old larvae were grafted in order to test thr effect of carbohydrates on the quality of queen bees. The overall acceptance rate, teh live weight, diameter and Ienght of the queen cell were faund to be %57.8, 196.7±1.56 mg, 1 1.7±1.36 mm and 22.87±2.24 mm respectively. The average live weight and the developmental time of the juvenile hormone treated groups were 195.6±2.41 mg and 11.6±1.23 days after grafting respectively. The average live weight of the queens with 0, 0.00125, 0.0125, 0.125, 1.125 mg larvae juvenile hormone were found to be 194.71±2.86, 203.96±2.72, 214.86±2.74, 184.79±2.78, 179.81±2.77 mg respectively. Addition of carbohydrates dit not increase the quality of queens but addition of 0.0125 mg of juvenile hormone per larvae increased the live weight and the quality of queen bees significantly.