Oksidatif stres belirteçlerinden AOPP, AGE ve Adiponektin'in prediyabetik hastaların diyabetik komplikasyon tanısında erken belirteç olup olamayacağının incelenmesi
A research on AOPP, total AGEs, and Adiponectin, indicators of oxidative stress, becoming early symptoms or not in the diabetic complication diagnosis of prediabetic patients
- Tez No: 339656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, prediyabet teşhisi konulmuş ve henüz tedaviye başlanmamış hastalarda AOPP, Total AGEs ve adiponektin düzeyleri sağlıklı bireylerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Prediyabetik hastalarda cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, Homa-IR, KIMK faktörleri ve rutin biyokimyasal parametrelerinin ölçülen AOPP, Total AGEs ve adiponektin parametreleri üzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Total hasta grubunun AOPP ve Total AGEs düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunurken (p0.05). Kompleks prediyabet?li hastalarda AOPP düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunurken, Adiponektin düzeyi ise düşük bulunmuştur (sırasıyla; p0.05). Hasta grupları arasında ölçülen parametrelere göre yapılan değerlendirmede, adiponektin düzeyi BAG grubunda en yüksek ve kompleks prediyabet grubunda ise en düşüktür. Total AGEs düzeyi BAG grubunda en yüksek ve BGT grubunda ise en düşük düzeyde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been made a comparison between healthy individuals and the patients diagnosed as prediabetes and not treated yet by measuring the levels of AOPP, AGEs, and adiponectin. Influences of the factors of age, gender, index of kuatelet, Homa-IR, CIMT, and biochemical parameters upon measured parameters; AOPP, Total AGEs, and adiponectin, have been evaluated in prediabetic patients. AOPP and Total AGEs levels of total patient groups have been found significantly high (p0.05). AOPP has been found significantly high according to the control group in Complex Prediabetics, nevertheless, adiponectin has been found significantly low (respectively; p0.05). In the evaluations considering parameters measured among the groups of patients, Adiponectin levels are in the highest levels in IFG group and in the lowest levels in Complex Prediabetics. Total AGEs level has been ascertained in the highest level in IFG group and in the lowest level in IGT group.