Farklı beden kitle indeksine sahip bireylerde D vitamini ve serum kalsiyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Determination of vitamin D and calcium levels of individuals with different body mass index
- Tez No: 339673
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Ümitköy Endokrinoloji Polikliniğine Haziran ? Kasım 2012 tarihleri arasında başvuran herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı, farklı beden kitle indekslerine sahip 18-63 yaş aralığında ki 120 katılımcı ile yürütülmüştür. Herhangi bir ilaç, vitamin ve mineral kullanmayan kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Gebe ve laktasyon döneminde olanlar ve daha önceden tanısı konulmuş veya çalışmaya geldiğinde tanısı konulan herhangi bir rahatsızlığı olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bu çalışmada, farklı beden kitle indeksine sahip bireylerde fazla kiloluluğun ve obezitenin D vitamini ve serum kalsiyum düzeyleri üzerinde ki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. BKI gruplaması WHO kriterlerine göre belirlenmiştir. Hastaların genel özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını ve fiziksel aktivite durumlarını belirlemek amacıyla anket formu uygulanmıştır. Günlük enerji, makro ve mikro besin öğeleri alımları üç gün boyunca 24 saatlik besin hatırlatma formu ile kaydedilmiş, elde edilen veriler BEBİS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireyler beden kitle indekslerine göre normal kilolu, fazla kilolu ve obez olmak üzere üç grupta eşit sayıda kadın ve erkek olacak şekilde ayrılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılanlardan normal kilolularda serum Ca ortalama 9,48±0.4 mg/dL D vitamini ortalama 23,9±9,7 µg/dL, fazla kilolularda serum Ca ortalama 9,4±0.4 mg/dL D vitamini ortalama 23,5±9,4 µg/dL, obezlerde serum Ca ortalama 9,3±0.3 mg/dL D vitamini ortalama 24,3±9,1 µg/dL bulunmuştur. Çalışmaya katılan gruplar arasında bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, vücut yağ kütlesi ve vücut yağ yüzdesi düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Normal kiloluluktan obeziteye gidildikçe bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, vücut yağ kütlesi ve vücut yağ yüzdesinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur(p0.05). Bu çalışmanın sonucunda obez bireylerin serum kalsiyum seviyelerinin normal kilolu bireylere göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bki artışı ile insülin ve HbA1c arasında paralel ve doğrusal bir ilişki olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the participation of 120 individuals between the ages of 18 to 63 having various body mass index groupes admitted to the Endocrinology Department of the Başkent University Ankara Hospital?s Ümitköy polyclinic from June to November 2012, who were healthy and thus did not have any health problems at the time. People who did not use any kind of medicines, vitamins or minerals were not included in this study. Pregnant or lactating women as well as people with a pre-diagnosed diseases or people who were diagnosed during the study to have a disease were not included in this study. The goal of this study is to assess the effects of obesity and overweight on vitamin D and serum calcium levels in individuals with various body mass index groupes. BMI groupes were determined according to the criteria set forth by the World Health Organization. A survey was conducted in order to determine the general characteristics, eating habits and physical activity and nutritional status of the participants. Daily intake of energy and micro-nutrient elements were recorded by 24-hour food recall forms throughout three days and the results derived were evaluated by using the BEBIS application software. The individuals were evaluated by dividing them into three groups, namely normal weight, overweight and obese based on their body mass index, each having equal number of male or females. Among the participants of this study, serum calcium level was found to be average 9,48±0.4 mg/dL and vitamin D was found to be average 23,9±9,7 µg/dL in individuals with normal weight, whereas serum calcium level was found to be average 9,4±0.4 mg/dL and vitamin D was found to be average 23,5±9,4 µg/dL in individuals with overweight, and serum calcium level was found to be average 9,3±0.3 mg/dL and vitamin D was found to be average 24,3±9,1 µg/dL in obese individuals. A statistically significant difference was found between the groups participating in the study in terms of the levels of their waist circumference, hip circumference, neck circumference, body fat mass, and body fat percentage. A statistically significant increase was found in the measurements of waist circumference, hip circumference, neck circumference, body fat mass, and body fat percentage ranging from normal weight to obesity (p0.05). As a result of this study, it was determined that serum calcium levels of obese individuals are lower than the individuals with normal weight. A parallel and linear relationship was found between insulin and HbA1c with an increase in BMI.