Meme neoplazilerinde rastlanan kolumnar hücre değişiklikleri ve P53, CyclinD1, Bcl2, Ki67 ve östrojen reseptör immunohistokimyasal çalışmalarda malignite açısından öneminin belirlenmesi
Establishing the importance of malignancy of columnar cell changes seen neoplasms and of P53, cyclind1, Bcl2, Ki67, estrogen in immunohistochemical studies
  1. Tez No: 339674
  2. Yazar: AYŞEGÜL İSAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kolumnar hücreli lezyonlar, memenin terminal duktal lobuler ünitinde histolojik olarak döşeyici epitelin atipili veya atipisiz olabilen, tek veya çok sıralanabilen, apikal sunutlara sahip çeşitli değişiklikleri içerirler. Bu lezyonları tanımlayan farklı isimlendirmeler yapılmıştır. Bu isimlerden en çok kullanılanlar ?apikal sekret içeren kolumnar hücre değişikliği?, ?atipik kistik lobuller?, ?flat epitelyal atipi? sayılabilir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı?na 01.01.2007-01.06.2011 tarihleri arasında gönderilen, 8 atipili duktal hiperplazi, 7 atipisiz duktal hiperplazi, 7 fibroadenom, 8 invaziv duktal karsinom tanısı almış meme dokusu çalışmaya dahil edildi. Her bir olguya ait doku örneğinde KS-300 yazılımına sahip görüntü analizi yöntemiyle tanı lezyonlara uzaklığı ölçülerek en yakınında bulunan kolumnar hücreli lezyonlar incelendi. Her bir olguda saptanan kolumnar hücreli lezyonlar immunohistokimyasal belirteçler ile boyanma özellikleri KS-300 yazılımına sahip görüntü analizi yöntemiyle tarandı. Atipili duktal hiperplazi, atipisiz duktal hiperplazi, fibroadenom, invaziv duktal karsinom olgu gruplarında tanı odakları ile kolumnar hücreli lezyonlar arasındaki uzaklık morfometrik olarak ölçüldü, ancak anlamlı sonuç saptanmadı (p=0.214). P-53, Östrojen reseptör antikoru, Bcl-2, Cyclin-D1, Ki67 ile yapılan imunohistokimyasal çalışmalarda dört olgu grubunda da tanı odaklarının en yakınında yer alan kolumnar hücreli lezyonlarda boyanma yaygınlığı açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Yapılan bir çok çalışmada kolumnar hücreli lezyonların P-53, bcl-2, Ki-67, östrojen, cyclin-D1 boyanma profillerinin kolumnar epitelin atipisi ile ilişkisi incelenmiş ancak benign, malign, prekanseröz gruplardaki boyanma yaygınlığı karşılaştırılarak değerlendirilmemiştir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen immunohistokimyasal, histolojik ve morfometrik bulgular önceki yapılan çalışmaların tersine kolumnar hücreli lezyonların malignite ile ilişkili olmadığını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Columnar cell lesions, cover a broad histologic spectrum of mamillary terminal ductal lobuler units lining epithelium which may be with or without atypia, may bearranged in one or multiple lines and may have apical sunuts. These lesions have different designations. The most commonly used of these designations are ?columnarcell changes with apical secretion?, ? atipycal cystic lobules?, ? flat epithelial atypia?. This study included 8cases with diagnosted atypical ductal hyperplasia, 7 cases with diagnosted ductal hyperplasia without atypia, 8 cases diagnosted with invasive ductal carsinom from mammary tissues sent to Trakya University Medicine Faculty Pathology Department between 01.01.2007-01.06.2011.In tissue specimen of each case by measuring the distance to lesions morphometrically with image analysis method for KS-300software the nearest columnar cell lesions were defined. The property of staining with immunohistochemical markers, of columnar cell lesions defined in each case,was screened by using image analysis method for KS-300 software. In atypical ductal hyperplasia, ductal hyperplasia without atypia, fibroadenoma, invasive ductal carcinoma case groups the distance between diagnostic foci and columnar cell lesionsis measured morphometrically, significant results were not found (p=0.214). In immunohistochemical study with p53, estrogen protein receptor antibody, Bcl-2, Cyclin-D1, Ki67 in four case groups, in terms of the prevalence of staining of the colunmar cell lesions nearest to diagnostic foci, statistically significant difference wasn?t found. In many studies the relationship between staining profile with p53, Bcl-2, Ki67, estrogen, Cyclin-D1of columnarcell lesions and atypia of columna epithelium is examined, however, the staining prevalence of benign, malign, precancerous gpoups wasn?t comparatively estimated. Contrast to previous studies, immunohistochemical, histologycal and morphologic evidences obtained in this study, suggested that columnarcell lesions were not associated with malignancy.